Adstringentní účinky tříslovin obsažených v maliníkových listech hrají klíčovou roli v jejich léčebném potenciálu. Třísloviny jsou podle studií skupinou polyfenolů, které mají schopnost stahovat tkáně a svaly. Tato vlastnost je užitečná při léčbě menstruačních bolestí, protože pomáhá uvolňovat svalové křeče a snižovat bolestivost břicha. Působením tříslovin se cévy smršťují, což může také přispět k redukci krvácení spojeného s menstruací. Díky adstringentním vlastnostem tříslovin jsou maliníkové listy tradičně využívány k uklidnění zažívacího traktu a ke snižování zánětlivých procesů v těle.

Připravte si fermentovaný čaj z maliníku podle tohoto receptu na YouTube - kanál Cesta do vsi:

Zdroj: Youtube

Protizánětlivé vlastnosti flavonoidů

Flavonoidy, které jsou obsaženy v maliníkových listech, představují další klíčovou složku s významnými léčebnými vlastnostmi. Tyto látky mají silné protizánětlivé účinky, které podle studií pomáhají snižovat záněty v těle. U žen trpících menstruačními bolestmi mohou flavonoidy přispět k redukci bolestivosti a nepohodlí spojeného s menstruací tím, že zmírňují zánětlivé reakce v reprodukčním systému. Díky svým antioxidačním vlastnostem také flavonoidy chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporují celkové zdraví žen.

Podpora imunitního systému vitamínem C

Vitamín C, který je bohatě obsažen v maliníkových listech, je znám svými významnými imunitními posilujícími účinky. Tento antioxidant pomáhá podle studií posilovat obranyschopnost organismu proti infekcím a chorobám tím, že podporuje produkci bílých krvinek, které bojují proti patogenům. Pro ženy je vitamín C důležitý nejen z hlediska imunity, ale také jako podpora celkového zdraví v období menstruace, kdy jsou tělo a imunitní systém náchylnější k různým vlivům. Jeho přítomnost v maliníkových listech tak přispívá k celkovému zdraví a pohodlí během menstruačního cyklu.

Využití při menstruačních bolestech

Díky kombinaci těchto účinných látek mají podle studií maliníkové listy výjimečný terapeutický potenciál pro zmírnění menstruačních potíží. Pravidelné užívání maliníkového čaje či vývaru může přinést úlevu a zlepšit kvalitu života během menstruačního cyklu. Je však důležité dodržovat doporučené dávkování a případně se poradit s lékařem, zejména pokud máte vážné gynekologické problémy nebo užíváte jiné léky.

Jak připravit maliníkový čaj

Pro přípravu léčivého čaje z maliníkových listů postačí jedna čajová lžička sušených listů na šálek vroucí vody. Listy zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 5 až 10 minut pod pokličkou. Poté čaj sceďte a můžete ho konzumovat. Doporučuje se pít tento čaj 2 - 3krát denně, zejména během menstruačních dnů, aby byl účinek co nejúčinnější.

Pozor na užívání během těhotenství

Přestože čaj z maliníkových listů může být pro ženy s menstruačními potížemi velkou pomocí, je důležité si uvědomit, že maliníkové listy mají také stimulační účinky na dělohu. To může vést k zvýšené aktivitě děložního svalu a potenciálně způsobit předčasný porod u těhotných žen. Proto by těhotné ženy měly být opatrné a měly by se poradit se svým lékařem nebo porodní asistentkou před konzumací čaje z maliníkových listů.

Zdroje: www.youtube.com, www.bbcgoodfood.com, www.webmd.com, www.hetkleinstehuis.nl