Podle studie z roku 2023 tvořil melanom ve 27 členských státech Evropské unie 4 % všech nových případů rakoviny a 1,3 % všech úmrtí na rakovinu. Tímto se stal pátým nejčastějším zhoubným onemocněním a řadí se mezi 15 nejčastějších příčin úmrtí v důsledku tohoto onemocnění. Většina případů úmrtí byla vinou opožděné diagnózy. Studie z roku 2016 prováděla výzkum v oblasti diagnóz a zjistila, že z 211 pacientů pouze 31,3 % vědělo, že se jedná o vážnou rakovinu kůže. Převážná část nepřisuzovala pigmentové lézi velkou váhu a důležitost, což způsobilo opožděnou diagnózu a následnou komplikovanou a nákladnou léčbu. Proto je nesmírně důležité na tento druh rakoviny poukázat a mít povědomí o tom, jak melanom poznat a kdy vyhledat lékařskou pomoc.
Jak rozlišit znaménko od melanomu, se dozvíte také v YouTube videu – kanál HospitalTV
Co je znaménko?
Běžná znaménka jsou benigní kožní útvary, které vznikají v důsledku nadměrné tvorby pigmentu melaninu v kůži a většinou se objevují již od dětství. Najít je můžeme na libovolném místě na těle a jsou obvykle neškodná. Mají různé tvary, barvy a velikosti a jsou plochá nebo vyvýšená nad povrch kůže.
Co je melanom?
Melanom je forma rakoviny kůže, která se vyvíjí z melanocytů, buněk produkujících melanin, odpovědný za barvu kůže. Tento typ rakoviny může začít ve znaménku nebo v jiných částech těla, které obsahují melanocyty, jako vnitřní membrány nosu, hrdla či genitálií. Melanomy se liší v rychlosti růstu a šíření. Mohou se objevit jako tmavé skvrny, které mění svou barvu, tvar nebo velikost, nebo se objeví nové útvary na kůži. Zásadní je, že je tato forma rakoviny agresivní a šíří se i do jiných částí těla, což zvyšuje riziko komplikací a snižuje úspěch léčby.
Diagnóza melanomu je obvykle prováděna biopsií postižené oblasti kůže či jiného místa. Léčba zahrnuje chirurgické odstranění této oblasti, a pokud je melanom pokročilý, zahrnuje také chemoterapii, imunoterapii nebo terapii cílených léků. Důležité je, aby byl včas detekován a léčen, což zlepší šance na úplné uzdravení a snižuje riziko komplikací.
Jaký je rozdíl mezi znaménkem a melanomem?
Znaménka jsou obvykle jednotně zbarvená a mají pravidelný tvar a hladký povrch, zatímco melanomy se liší v barvě, textuře i velikosti. Často mívají nepravidelné okraje a různá zbarvení jako černá, hnědá, modrá nebo červená a jsou hrbolaté.
Co se týče velikosti, znaménka jsou většinou v průměru menší než 6 mm, naproti tomu melanom je často větší. U znamének jsme také zvyklí na jejich symetrii, neboť kdybychom je rozdělili na půl, obě poloviny budou vypadat podobně, zatímco v druhém případě se jedná o nesymetrický útvar. Dalším rozdílem je jejich evoluce. Znaménka zůstávají v průběhu času stejná, na druhou stranu melanom svou podobu mění.
Jak chránit svou kůži?
Pravidelně kontrolujte svou kůži a sledujte jakékoliv změny, které se u vás objeví. Chraňte se před slunečním zářením a používejte opalovací krémy s vysokým faktorem. Nevystavujte se přímému slunci, zvláště v dobu, kdy je nejsilnější. Vyhýbejte se soláriím, která zvyšují riziko vzniku melanomu, a pravidelně navštěvujte svého dermatologa. K lékaři zamiřte i v případě, kdy na svém těle objevíte nový útvar, který může vypadat nevinně. Jistota je zkrátka jistota.
Zdroje: YouTube.com, betterhealth.vic.gov.au, webmd.com