Mrtvice představuje jednu z nejzávažnějších zdravotních hrozeb, která může postihnout každého z nás. Její náhlý nástup má devastující následky, včetně trvalého postižení, nebo dokonce smrti. Avšak v mnoha případech existují varovné signály, které jejímu propuknutí předcházejí. Včasné rozpoznání těchto příznaků může zachránit život a minimalizovat škody.
Jak se léčí mozková mrtvíce, se dozvíte z YouTube videa - kanál Nemocnice Na Homolce
Co je mrtvice?
Mrtvice je náhlý zdravotní stav, který nastává, když je narušen přívod krve do mozku. Tento nedostatek kyslíku a živin podle studie z roku 2017 vede k poškození mozkových buněk, což má za následek různé neurologické problémy.
Existují dva hlavní typy mrtvice. Ischemická mrtvice nastává, když je céva, která dodává krev do mozku, zablokována. Většinou se jedná o krevní sraženinu, která vznikla v cévách mozku nebo v jiných částech těla, odkud se přesunula do mozku. Ischemické mrtvice podle studie představují přibližně 87 % všech případů.
Druhým typem je hemoragická mrtvice. Tento typ nastává, když dojde k prasknutí cévy v mozku, což způsobí únik krve do mozkové tkáně. Hemoragické mrtvice jsou podle studie způsobeny vysokým krevním tlakem, aneuryzmatem nebo arteriovenózní malformací.
Mrtvice většinou přichází náhle a bez varování, ale existují příznaky, které předchází jejímu vzniku a objevují se nejčastěji týden před jejím vypuknutím. Které signály byste neměli podceňovat?
Silná bolest hlavy
Studie z roku 2020 uvádí, že jedním z varovných signálů, které mohou naznačovat blížící se mrtvici, je silná bolest hlavy. Tento typ bolesti je často popisován jako "nejhorší bolest hlavy v životě" a je doprovázen i dalšími příznaky.
Tato silná bolest se projevuje různými způsoby, jako je podle studie například rychlý nástup. Bolest nastává velmi rychle a často bez varování. Mnoho lidí popisuje, že se cítili naprosto normálně, když náhle pocítili intenzivní a nesnesitelnou bolest, která je doprovázena pocitem tlaku a pnutí.
Mimo bolest se podle studie objevuje také nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, zmatek či ztráta vědomí. Tyto příznaky naznačují závažný stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.
Tranzitorní ischemická ataka (TIA)
Tranzitorní ischemická ataka, často označovaná jako „malá mrtvice“, je stav, kdy se příznaky mrtvice objeví a následně odezní. TIA podle výzkumu z roku 2021 trvá obvykle méně než 24 hodin, většinou jen několik minut až hodinu. Ačkoliv příznaky ustoupí, jedná se o vážný varovný signál, že skutečná mrtvice je na obzoru.
Výzkum uvádí, že TIA nastává, když dojde k dočasnému přerušení přívodu krve do určité části mozku. Mezi hlavní příčiny patří krevní sraženiny, ateroskleróza či embolie.
Příznaky TIA jsou podobné těm, které se objevují při mrtvici, ale obvykle rychle odezní. Podle výzkumu se objevuje náhlá slabost, která se většinou vyskytuje na jedné straně těla, obvykle v paži či noze.
Dále se podle výzkumu objevují potíže s mluvením, změny ve vidění (rozmazané, dvojité), závratě (ztráta rovnováhy a koordinace) a zmatenost.
Rizikové faktory
Jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů je podle výzkumu z roku 2017 vysoký krevní tlak. Pokud je krevní tlak dlouhodobě zvýšený, poškozuje cévy a zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.
Riziko mrtvice podle výzkumu zvyšuje také diabetes, neboť toto onemocnění ovlivňuje cévy a zvyšuje pravděpodobnost aterosklerózy. Osoby s diabetem mají i jiné rizikové faktory, jako je například obezita nebo vysoký krevní tlak.
Mezi rizikové faktory patří podle výzkumu také kouření, které zvyšuje hladinu cholesterolu a snižuje kyslíkovou kapacitu krve.
Za rozvoj mrtvice podle výzkumu stojí vysoký cholesterol, nezdravá strava, nedostatek fyzické aktivity či různá srdeční onemocnění.
Prevence
Pravidelně měřte svůj krevní tlak a dodržujte doporučení lékaře. Pokud máte hypertenzi, zvažte úpravu stravy, užívání léků a změnu životního stylu.
Dodržujte zdravou stravu, neboť strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky (např. olivový olej, avokádo) pomáhá udržovat zdravé cévy. Naopak omezte příjem nasycených a trans-tuků, soli a cukru.
Zaměřte se na pravidelný pohyb. Doporučuje se alespoň 150 minut středně intenzivní aktivity týdně. Aktivity jako chůze, běh, plavání nebo jízda na kole posilují srdce a zlepšují prokrvení.
Snažte se dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost pomocí vyvážené stravy a pravidelného cvičení. Ztráta i malého množství hmotnosti vaše zdraví pozitivně ovlivní.
Pokud kouříte, zvažte skoncování s cigaretami. Existují různé programy a pomůcky, které vám pomohou přestat kouřit.
Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, nhs.uk