Mug cake je vlastně takový moučník do hrnku a je nejen chutnou alternativou k tradičním snídaním, ale také poskytuje vysoký obsah bílkovin, vlákniny a nízký obsah tuku, čímž podporuje zdraví srdce a trávicího systému.

Vysoký obsah bílkovin

Bílkoviny jsou esenciálními živinami pro správné fungování těla. Vejce a tvaroh, hlavní složky mug cake, jsou bohaté na kvalitní bílkoviny. Tyto živiny jsou nezbytné pro růst a opravu svalové tkáně, což je klíčové nejen pro sportovce, ale i pro každého, kdo chce udržovat silné a zdravé svaly. Konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin ráno může pomoci snížit pocit hladu a podporovat dlouhodobý pocit sytosti.

Připravte si banánový mug cake z ovesných vloček podle tohoto receptu na YouTube - kanál Recepty Fitness:

Zdroj: Youtube

Nízký obsah tuku 

Mug cake je skvělou volbou pro ty, kdo dbají na zdravé stravovací návyky. Ovesné vločky a tvaroh, používané v receptu, mají nízký obsah nasycených tuků, které jsou spojené s vyšším rizikem srdečních chorob. Místo toho obsahují zdravé nenasycené tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které mohou podle studií podporovat zdraví srdce a cév. Tím, že se vyhnete přebytečným nasyceným tukům, udržíte zdravou hladinu cholesterolu a snižuje riziko srdečních onemocnění.

Zlepšení trávení

Ovesné vločky jsou významným zdrojem rozpustné vlákniny, která je klíčová pro zdravé trávení. Vláknina podle studií přispívá k lepšímu pohybu střev a podporuje růst prospěšné střevní mikroflóry. Pravidelná konzumace vlákniny je spojena s nižším rizikem zácpy, průjmu a jiných trávicích potíží.

Stabilizace hladiny energie

Ovesné vločky, hlavní složka mug cake, jsou podle studií známé svou schopností udržovat stabilní hladinu glukózy v krvi. Díky tomu nedochází k prudkým výkyvům energie, které mohou vést k únavě během dopoledne. Konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem, jako jsou ovesné vločky, pomáhá udržovat dlouhodobý pocit sytosti a energie, což je klíčové pro optimální fungování organismu.

Recept na mug cake

Do hrnku vhodného do mikrovlnné trouby nasypejte 1/2 šálku ovesných vloček. Přidejte 1 vejce, 1/4 šálku tvarohu, lžičku medu podle chuti, 1/2 lžičky prášku do pečiva a špetku soli. Všechny ingredience důkladně promíchejte, dokud nedosáhnete hladké konzistence bez hrudek. Do směsi můžete přidat ořechy nebo kousky ovoce.

Následně vložte hrnek do mikrovlnné trouby a ohřívejte na plný výkon po dobu 1-2 minut, dokud mug cake neztuhne. Po vyjmutí z trouby nechte mug cake chvíli vychladnout. Poté ho můžete ozdobit ořechy, čerstvým ovocem nebo dalšími přísadami podle osobních preferencí.

Zdroje: www.youtube.com, www.healthline.com, aktin.cz, jimezdrave.cz