Cvičení by mělo především prospěšné pro vaše zdraví. Proto je důležité, abyste měli správné informace a nepodléhali cvičebním mýtům, které nemusí být reálně podloženy. Mějte na paměti, že každý člověk je jiný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Nejlepší je tedy poslouchat své tělo, a pokud jste nejistí, konzultujte vše s odborníkem přes cvičení.

Na video od Ninh Ly o mýtech v oblasti sportu se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Protahujte se před cvičením, předcházíte tím zranění

Mnozí z nás se naučili, že statické protahování, jako je například pokus o dosáhnutí na špičky nohou, před cvičením, může předcházet zraněním. Nicméně výzkumy obvykle tuto myšlenku nepodporují. Co víc, dokonce říkají, že statické protahování před cvičením může uškodit tím, že omezuje výkon. Jedním z možných důvodů je, že uvolněné svaly fungují jako přetažený prak generující méně síly než svaly napnuté. Další teorií pak je, že protahováním nezahřáté svaly poškozujete.

Cvičte na lačný žaludek, abyste spálili více tuku

Tvrdí se, že cvičení nalačno spočívá v tom, že když jsou zásoby sacharidů v těle vyčerpány, spaluje se hlavně tuk. Navíc, když jsou hladiny inzulinu nízké, což je případ hladovění, spaluje se více tuku. To je sice pravda, ale na druhou stranu nemáte dostatek síly cvičení provádět správně, čímž si můžete pěkně uškodit.

Sledujte svou srdeční frekvenci během cvičení

Není pravda, že je zbytečné při cvičení hlídat svůj puls. K měření intenzity cvičení raději používejte srdeční monitory, které se pokouší vás udržovat v určitém tempu. Mnoho posiloven a kardio strojů zobrazuje tabulky ukazující, jaká by měla být vaše cílová srdeční frekvence. To vám cvičení usnadní a vy víte, zda ho provádíte poctivě a správně.

Držte závaží při chůzi

Nosit malé činky nebo zápěstní závaží se na první pohled zdá jako dobrý způsob, jak zvýšit intenzitu chůze a zároveň posilovat horní část těla. Faktem je, že přidáváním váhy skutečně spalujete více kalorií, ale existuje také problém s tím spojený. Lehké váhy, které lidé často používají při chůzi, obvykle spalují příliš málo kalorií navíc, aby to skutečně mělo význam. A těžší váhy, které jsou nezbytné pro významné spalování kalorií, mohou ovlivnit vaší přirozenou činnost paží a zvýšit riziko zranění.

Kupovat běžecké boty je zbytečné

Velkým mýtem je, že na běh můžete použít jakékoliv boty. Je totiž nutné používat boty speciální. Běžecké boty jsou k dispozici v několika kategoriích, každá je určena pro jiný typ nohy. Boty se stabilitou jsou určeny pro běžce, jejichž nohy se při dopadu příliš točí dovnitř, zatímco boty s kontrolou pohybu jsou určeny pro ty, kteří mají ploché nohy. Neutralizační boty jsou navrženy pro běžce s vysokými klenbami, kteří mají nedostatečnou pronaci.

Pijte i tehdy, když necítíte žízeň

Staré moudro tvrdí, že byste měli pít před, během a po cvičení, abyste předešli dehydrataci. Nicméně studie ukazují, že pro většinu lidí je až žízeň spolehlivým ukazatelem, kdy tělo potřebuje více tekutin, a to i během cvičení.

Kontrolujte barvu vaší moči, abyste zjistili, zda jste dehydrovaní

Je pravděpodobné, že jste už slyšeli, že moč by ideálně měla být světle žlutá, a čím tmavší je, tím více jste dehydrovaní. Ukázalo se však, že opodstatnění takových rad není tak zřejmé, jak by se mohlo zdát. Výzkumníci dokonce zpochybnili názor, že barva moči je spolehlivým ukazatelem hydratace.

Neprovozujte sex před soutěží či nadměrným fyzickým výkonem

Dokonce se přišlo na to, že je sex před fyzickou aktivitou vhodný, pokud mezi činnostmi existuje alespoň dvouhodinová pauza a před aktem jste nekonzumovali alkohol, různé léky nebo neměli nedostatek spánku.

Zdroj: www.youtube.com, www.nivea.cz, www.novinky.cz