Nehty jsou mnohem více než jen estetickým prvkem našich rukou. Jsou také důležitým indikátorem našeho celkového stavu poskytujícím signály o možných zdravotních problémech, kterých bychom si leckdy ani nevšimli.
Co vše o nás prozrazují naše nehty, se dozvíte v YouTube videu – kanál TopTrending CZ
Žluté nehty
Žluté zbarvení nehtů může být důsledkem několika faktorů, které byste měli brát vážně. Podle studie z roku 2019 většinou nastávají přirozeně s rostoucím věkem, ale často jsou také spojeny s používáním akrylových laků nebo častým lakováním. Pokud tyto kosmetické úpravy praktikujete, doporučuje se dát nehtům čas od času pauzu, aby se mohly zotavit.
Další příčinou žlutých nehtů je podle studie také kouření, které nehtům dává žlutooranžový nádech. Vzácnějším problémem je syndrom žlutých nehtů, který je podle výzkumu z roku 2022 spojen s respiračními obtížemi a otokem končetin.
Suché, prasklé nebo křehké nehty
Dalším běžným problémem jsou suché, prasklé nebo křehké nehty. Podle výzkumu z roku 1985 se jedná o problém způsobený suchostí nehtové ploténky, která je důsledkem častého kontaktu s odlakovačem nebo častým mytím nádobí bez rukavic. Výzkum uvádí, že suchost a lámavost způsobují chemikálie, které jsou v těchto přípravcích přítomny.
Pokud se s tímto problémem však potýkáte dlouhodobě, je vhodné se poradit s odborníkem, neboť se podle výzkumu může jednat o příznak jiných zdravotních problémů, jako je hypotyreóza či nedostatek živin.
Paličkovité prsty
Studie z roku 2022 uvádí, že paličkování nehtů je stav, kdy se konečky prstů zvětšují a nehty se zakulacují, což je indikátorem závažnějších zdravotních problémů. Podle studie se může jednat o onemocnění jater, ledvin nebo nemoci související s respiračním a gastrointestinálním systémem.
Studie uvádí, že paličkování nehtů může být spojeno také s onemocněním plic a trávicího systému, jako je například rakovina plic nebo zánětlivá onemocnění střev.
Pokud si všimnete, že se vaše nehty mění v „paličky“, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se příčina zjistila včas a lékař ji mohl správně diagnostikovat.
Bílé tečky
Občas se mohou na našich nehtech objevit bílé skvrny. Podle výzkumu z roku 2022 jsou tyto bílé skvrny známé jako leukonychie a jsou ve většině případů neškodné. Bílé skvrny na nehtech jsou obvykle výsledkem drobného traumatu, například úderu prstu do něčeho tvrdého. Často se uvádí, že jsou důsledkem nedostatku vápníku, tato informace je však mylná.
Ačkoliv je leukonychie obecně neškodná, v některých případech se podle výzkumu může jednat o závažnější zdravotní problém, jako je selhávání jater nebo ledvin. Nejlepším řešením je tedy konzultace s lékařem, aby se zjistila správná příčina a vyloučily jakékoliv závažné stavy. Zvláště pokud se bílé tečky vyskytují dlouhodobě a nemizí.
Horizontální či vertikální rýhy
Na nehtech se občas mohou objevit rýhy, buď horizontální nebo vertikální. Výzkum z roku 2018 uvádí, že horizontální rýhy, známé také jako Beauovy linie, jsou důsledkem snížené aktivity matrixu nehtů, což může signalizovat vážnější onemocnění, jako je například rakovina či reakce na léky, jako je chemoterapie. V takovém případě se rýhy vyskytují na více než jednom nehtu.
Vertikální vyvýšeniny jsou podle studie z roku 2010 normálním příznakem stárnutí. Stejně, jako se tvoří vrásky na obličeji, tvoří se také na nehtech. Pokud jsou však doprovázeny podélným lámáním, mohou být podle studie spojeny s alopecií.
Další specifické problémy
V případě černého zbarvení nehtů, jako jsou černé proužky či bolestivý útvar, by měla být okamžitě vyhledána lékařská pomoc. Podle studie z roku 2023 se jedná o subunguální melanom, což je druh rakoviny kůže.
Pokud se nehty loupou, může se podle studie z roku 2019 jednat o nedostatek živin či zánětlivé podmínky, jako například lupénka. Celková ztráta nehtu je zase důsledkem traumatu, infekce nebo v horším případě známka závažnějších problémů, jako jsou autoimunitní choroby.
Zdroje: YouTube.com, webmd.com, healthline.com, health.clevelandclinic.org, everydayhealth.com