Každý z nás má svůj vlastní tělesný pach, který běžně není nijak výrazný a lidé v našem okolí jej nemusí ani vnímat. Často ale dochází k tomu, že je zápach z různých příčin nepříjemný. Proč k tomu dochází a co může pach značit?

Tělesný zápach může způsobovat i řada potravin. Které to jsou, zjistíte ve videu kanálu Health na YouTube:

Zdroj: Youtube

Lidé si obvykle myslí, že hlavní příčinou tělesného zápachu je pocení, ale není tomu tak, alespoň ne přímo. Nepříjemný zápach totiž vzniká, když bakterie na povrchu kůže rozkládají bílkovinné molekuly v potu. Může jít ale také o zápach, který vychází z úst.

Hyperhidróza

Samozřejmě, nadměrné pocení, nazývané také hyperhidróza, je primárním stavem, kdy se objevuje nepříjemný zápach, a to zejména v oblastech s vysokou koncentrací potních žláz, jako jsou podpaží a nohy. Ve většině případů pomůže proti zápachu používání deodorantů anebo antiperspirantů.

Diabetes

Diabetes může způsobit sladký nebo ovocný zápach z dechu, často popsán jako "acetonovitý". Tento zápach je způsoben přítomností ketonů v těle. Ketony jsou organické sloučeniny uvolňované tělem, když rozkládá tuky na energii v nepřítomnosti dostatečného množství sacharidů.

Onemocnění jater

Podle odborníků mohou onemocnění jater způsobit zápach podobný bělidlu kvůli hromadění toxinů v těle. Může to být také příznakem onemocnění ledvin.

Trimethylaminuria

Trimethylaminuria, známá také jako "syndrom rybího zápachu", je vzácná genetická porucha, při níž tělo nedokáže správně rozkládat trimethylamin, což má za následek silný rybí zápach z dechu, potu, moči a jiných tělesných sekrecí.

Zápach kvůli stravě

Nadbytečný příjem určitých potravin, zejména potravin bohatých na síru, jako jsou česnek, zelí, cibule, brokolice a další, může způsobit silný tělesný zápach. Tyto potraviny obsahují sloučeniny, které tělo metabolizuje na látky s nepříjemným zápachem, jež jsou vylučovány prostřednictvím potu, moči a dechu.

Závěrečné slovo

Je důležité brát v úvahu všechny výše uvedené příčiny, zejména pokud je váš tělesný zápach příliš silný a ovlivňuje váš každodenní život. V takovém případě je vhodné konzultovat tyto problémy s odborníkem a najít vhodné řešení.

Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, verywellhealth.com