V čínské medicíně je koncept spojení mezi palci na nohou a různými orgány a systémy v těle součástí tradičního lékařského paradigmatu, které se vyvíjí po tisíce let. Tento koncept je založen na učení, že tělo je propojeným systémem, kde jednotlivé části ovlivňují celkové zdraví a rovnováhu. Palce na nohou se nacházejí na důležitých energetických dráhách, nazývaných meridiány, které protékají tělem a propojují různé orgány a systémy. Každý prst je spojen s určitými orgány a funkcemi v těle. Palec je spojený s ledvinami a močovým měchýřem, druhý prst s játry a žlučníkem, třetí má spojitost s očima, plícemi a hrudníkem, čtvrtý zase s tlustým střevem a horní části trávicího systému a nejmenší malíček se srdcem a s tenkým střevem.

Jak správně pečovat o své nohy, se dozvíte v YouTube videu – kanál Improvizační Vaření

Zdroj: Youtube

Co palce na nohou prozrazují o našem zdraví? Změna barvy

Změna barvy

Barva našich prstů a nehtů může být důležitým indikátorem našeho zdraví. Proto je důležité věnovat pozornost jakékoliv změně, kterou zpozorujeme. Může se jednat o banalitu, ale také o zdravotní problém, který je nutné začít řešit. Pokud zpozorujete bledé až šedé zbarvení, pravděpodobně signalizuje nedostatečný oběh krve či nedostatek energie v těle. Tento stav je často spojován s anémií nebo nedostatkem vitamínů a minerálů. K červenému zbarvení obvykle dochází při nadměrném teple, ale může značit také zánět či alergickou reakci. U modré barvy palců byste měli obzvlášť zpozornět, neboť je často spojována s chladem a bolestí a podle studie z roku 2019 je pravděpodobně způsobená abnormálním krevním oběhem, problémem se srdcem či žilní nedostatečností. 

Neobvyklý tvar

Pokud jsou palce na nohou zakřivené dolů a mají tvar "kladívka", je to známkou deformace kloubů spojené s artritidou nebo dnou. Tyto stavy často způsobují bolest a omezenou pohyblivost. Jestliže se palec na noze vychyluje směrem k ostatním prstům, může to být známkou deformace kloubů spojené s onemocněním halux valgus, což je stav, kdy se palec postupně odklání směrem k ostatním prstům a způsobuje bolest a omezenou pohyblivost. Podle studie ze srpna 2023 je jednou z nejčastějších deformací a vyskytuje se častěji u žen než u mužů. Neměli bychom však opomíjet ani neobvyklé změny ve struktuře nehtů, jako je jejich ztluštění či zakřivení. Tento nevzhledný jev způsobují různé infekce nebo metabolické poruchy.

Špatná pohyblivost

Pokud má jedinec obtíže s pohybem nebo omezenou pohyblivostí palců na nohou, je to způsobeno různými faktory, jako je artritida, zánět kloubů, svalová slabost nebo dokonce neurologické problémy. Omezení pohyblivosti vede k potížím při chůzi, běhu nebo obecně při provádění běžných každodenních aktivit. Jestliže pociťujete nestabilitu nebo jejich nekontrolovaný pohyb, může to být známkou oslabení svalů, poškození nervů nebo narušení koordinačních schopností. Tento stav zvyšuje riziko pádů a úrazů, a to zejména u starších jedinců. Opakující se křeče nebo spazmy palců značí nedostatek minerálů, dehydrataci, přetížení nebo poruchy nervové soustavy.

Sledování našich palců na nohou je důležité pro udržení celkového zdraví. Jejich stav je často indikátorem různých zdravotních problémů, které bychom neměli ignorovat. Monitorování zbarvení, tvarů a pohybu palců nám může pomoci identifikovat potenciální problémy a přijmout odpovídající opatření. Pokud máme jakékoliv pochybnosti, vždy je nejlepší konzultovat vše s lékařem, který nám poskytne odbornou radu a péči. Raději třikrát zbytečně než jednou něco přehlédnout.

Zdroje: YouTube.com, footdoc.org, webmd.com