Zatímco dnes při kašli používáme nejrůznější sirupy a kapky z lékárny, v minulosti naši předci takové možnosti vůbec neměli. I tak si ale dokázali s tímto onemocněním poradit. A to bez použití jakékoliv chemie. Vystačili si například s česnekem a cibulí.

Jak připravit domácí sirup proti kašli, zjistíte ve videu kanálu Dijeta meseceve mene na YouTube:

Zdroj: Youtube

Česnek, kurkuma a zázvor

Podomácku vyrobený sirup na kašel se připravuje z pár ingrediencí. Konkrétně z česneku, zázvoru, kurkumy a cukru. Česnek je známý svými protizánětlivými účinky a právem je považován za přírodní antibiotikum. Studie provedená v roce 2020 ukázala, že lidé, kteří při respiračních onemocněních konzumovali česnek, se s nemocí potýkali podstatně kratší dobu než lidé, kteří česnek v žádné podobě nepřijímali.

Podobné účinky jako česnek má i zázvor. I ten působí protizánětlivě a díky látkám v něm obsaženým dokáže ulevit jak od kašle, tak také například od bolesti v krku. Jeden z výzkumů ukázal, že zázvor stimuluje imunitní systém a pomáhá mu zničit viry v těle.

Další složkou sirupu je kurkuma, která je populární hlavně v zemích Blízkého východu, ale postupně si svou cestičku dláždí i k nám. Kurkuma je nejen skvělé dochucovadlo, ale také úžasný prostředek ke zmírnění projevů chřipky a nachlazení. Poslední složkou sirupu je cukr, který mu dodá příjemnou chuť.

Domácí sirup proti kašli

Na přípravu sirupu si připravte 500 mililitrů studené vody. Nalijte ji do hrnce. Přidejte do vody 200 gramů oloupaného a nasekaného česneku, 50 gramů nakrájeného zázvoru a 1 lžíci kurkumy. Obsah hrnce přiveďte k varu, přimíchejte 2 lžíce cukru a stáhněte plamen na minimum, přikryjte hrnec pokličkou a vařte sirup 5 minut. Pak ho přelijte přes sítko do čisté nádoby a nechte zcela vychladnout.

Každý den si dejte 2 polévkové lžíce sirupu. Uchovávejte ho uzavřený v chladničce.

Inhalování horké páry

Kromě sirupu můžete léčbu kašle urychlit i inhalováním horké páry. Uvařte dostatečné množství vody a nalijte ji do větší mísy. Můžete do vody nakapat i pár kapek esenciálního oleje, například eukalyptového. Pak se nakloňte nad horkou vodu, přes hlavu si přehoďte ručník a několik minut inhalujte páru. Díky tomu si pročistíte nejen plíce, ale také horní dýchací cesty. Pára tedy pomůže i s rýmou a s ní spojeným ucpaným nosem.

Sirup z cibule

Mezi našimi předky byla velmi oblíbená i cibule, ze které si připravovali jednoduchý sirup. I ten podpořil imunitní systém, a tak urychlil léčbu respiračních onemocnění. Na sirup nakrájejte 3 středně velké cibule a promíchejte je se 3 lžícemi medu. Pak nechte vše pár hodin odpočívat, aby měla cibule dostatek času na to do medu uvolnit svou šťávu. Každý den užívejte 5 lžiček cibulového sirupu.

Naše babičky měly ještě jeden trik související s cibulí. Když trpěli kašlem a rýmou, dávaly si na noční stolek před spaním jednu rozkrojenou cibuli. Ráno ji pak jednoduše vyhodily.

Zdroje: healthline.com, bonapeti.com, youtube.com