Opary jsou způsobeny virem herpes simplex, přičemž nejběžnějšími typy jsou herpes simplex virus 1 (HSV-1) a herpes simplex virus 2 (HSV-2). HSV-1 je častěji spojován s opary na rtech, zatímco HSV-2 obvykle způsobuje genitální herpes. Příznaky oparu zahrnují bolest a pálení v oblasti rtů nebo úst, svědění a brnění, výskyt bolestivých puchýřků a vředů, otok a zarudnutí kolem postiženého místa a obecný pocit nekomfortu. Opary jsou podle studie nakažlivé a mohou se šířit dotykem nebo přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo předmětem. 

Jak předcházet oparu a jak se ho zbavit, poradí ve videu na YouTube - kanál MGFitman:

Zdroj: Youtube

Potraviny, které byste měli omezit

Existuje několik potravin, které byste měli omezit nebo se jim vyhnout, pokud trpíte oparem. Tyto potraviny obsahují látky, které mohou zpomalit léčbu a zhoršit příznaky.

Mandle

Mandle jsou oblíbenou a zdravou pochoutkou, která je bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu. Nicméně mandle obsahují také arginin, což je aminokyselina, která může podle studie z roku 1981 podporovat růst viru herpes simplex. Můžete je nahradit jinými ořechy, které mají nižší obsah argininu, jako jsou vlašské nebo lískové ořechy.

Špenát

Špenát je zelenina, která je známá svým vysokým obsahem železa, vitamínů a minerálů. Bohužel také obsahuje také arginin, což může být pro lidi trpícími oparem nevýhodné. Raději se během výskytu oparu špenátu vzdejte. Místo toho můžete konzumovat jiné druhy zeleniny, které mají podobné výživné hodnoty, ale nižší obsah argininu.

Kofein

Kofein je stimulant, který je běžně obsažen v kávě, černém čaji, energetických nápojích a některých druzích sodových nápojů. Kofein může narušovat spánek a oslabovat imunitní systém, což ztěžuje boj proti viru oparu. Místo toho zvažte konzumaci bylinných čajů nebo nápojů bez kofeinu.

Co pomůže při oparu?

Aloe vera

Aloe vera je rostlina, která je známá svými protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Gel z aloe vera obsahuje dle studie z roku 2012 mnoho bioaktivních sloučenin, které zmírňují svědění, pálení a bolesti spojené s oparem. Aplikace aloe vera gelu na postiženou oblast urychlí hojení a zklidní podrážděnou kůži.

Tea tree olej

Tea tree olej má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Obsahuje sloučeniny, jako je terpinen-4-ol, které mohou pomoci bojovat proti viru herpes simplex. Mnoho lidí používá tea tree olej k lokální aplikaci na postiženou oblast. Je však důležité používat ho opatrně a zředěný, aby nedošlo k podráždění kůže.

Jídla bohatá na lysin

Lysin je aminokyselina, která má podle jednoho výzkumu schopnost potlačovat růst viru herpes simplex. Mezi potraviny bohaté na lysin patří mléčné výrobky, kuřecí maso, ryby, vaječné bílky a sójové produkty. Konzumace těchto potravin může pomoci snížit růst viru a zkrátit dobu trvání oparu.

Potraviny s vitamínem C

Vitamín C je známý pro svou schopnost posilovat imunitní systém. Konzumace potravin bohatých na vitamín C zvyšuje obranyschopnost těla proti viru oparu a sníží intenzitu příznaků. Takovými potravinami jsou citrusové plody (citrony, pomeranče, grapefruity), papriky, broskve, kiwi a jahody.

Zdroje: www.youtube.com, www.herpes.org.nz, www.webmd.com