Před mnoha staletími lidé neměli moderní léky, jako je penicilin, který dokáže bojovat proti infekcím. Místo toho spoléhali na přírodní léčiva, která jim poskytovala potřebnou ochranu a léčbu. Oregano, známé také jako dobromysl, bylo jedním z klíčových léčivých bylin, které se používaly k léčbě různých onemocnění.

Jak si z oregana připravit léčivý čaj, se dozvíte v YouTube videu, kanál Onyf Food Hill:

Zdroj: Youtube

Antimikrobiální účinky

Oregano je známé svými silnými antimikrobiálními vlastnostmi, které mu umožňují bojovat proti bakteriím, virům a plísním. Obsahuje látky, jako jsou karvakrol a thymol, které dle studie z roku 2017 mají schopnost potlačit růst mikroorganismů a chránit tělo před infekcemi. Díky těmto vlastnostem se oregano tradičně používalo k léčbě různých infekčních onemocnění, jako jsou nachlazení, chřipka nebo infekce močových cest.

Protizánětlivé vlastnosti

Oregano obsahuje také látky, jako jsou flavonoidy a fenolické kyseliny, které mu poskytují protizánětlivé účinky. Tyto látky snižují zánět v těle a poskytují úlevu při různých druzích zánětlivých onemocnění, jako je artritida nebo revmatoidní onemocnění.

Antioxidanty

Oregano je podle studie z roku 2016 bohaté na antioxidanty, jako jsou karotenoidy, vitamín C a flavonoidy. Tyto látky neutralizují škodlivé volné radikály v těle a chrání buňky před oxidativním stresem. Antioxidanty v oreganu mohou hrát roli v prevenci různých onemocnění spojených s oxidačním stresem, jako je například srdeční choroba, rakovina nebo degenerativní onemocnění mozku.

Imunitní podpora

Díky svým antimikrobiálním vlastnostem oregano také podporuje imunitní systém. Pomáhá tělu bojovat proti infekcím a posiluje obranyschopnost organismu. Pravidelná konzumace oregana může snížit riziko infekčních onemocnění a přispět k celkovému zlepšení zdraví.

Podpora trávení

Některé studie naznačují, že oregano může mít pozitivní účinky na trávicí systém. Obsahuje látky, které podporují trávení potravy a pomáhají snížit zažívací potíže, jako je nadýmání, pálení žáhy nebo zažívací obtíže. Kromě těchto hlavních výhod má oregano také další pozitivní účinky na zdraví. Mezi ně patří například podpora zdravého kardiovaskulárního systému, podpora zdravého metabolismu a regulace hladiny cukru v krvi.

Jak používat oregano k léčbě

Oreganový čaj

Oreganový čaj je jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít léčivé vlastnosti oregana. Stačí, když zalijete jednu čajovou lžičku sušeného oregana vroucí vodou a necháte ho louhovat asi 5 až 10 minut. Tento čaj může pomoci při nachlazení, chřipce nebo bolestech v krku. Můžete ho pít nebo si ho použít při kloktání.

Oreganový olej

Oreganový olej je koncentrovaný extrakt z oregana obsahující podle výzkumů silné látky s léčivými vlastnostmi. Můžete si ho zakoupit v obchodě s bylinkami nebo si ho vyrobit sami doma. Oreganový olej můžete použít k masáži postižených oblastí kůže pro zmírnění bolesti a zánětu. Stačí aplikovat několik kapek oleje na ruku a jemně masírovat postiženou oblast.

Přidání do jídel

Oregano přidejte do polévek, omáček, těstovin, salátů nebo marinád. Můžete použít čerstvé i sušené oregano, podle vašich preferencí.

Inhalace páry

Inhalace páry s oreganem může být účinným způsobem, jak léčit respirační problémy, jako jsou nachlazení nebo sinusitida. Stačí přidat několik kapek oreganového oleje do misky s horkou vodou, sklonit se nad misku a inhalovat páru asi 5 až 10 minut. Oreganový olej má antiseptické a dekongestivní účinky, které mohou pomoci uvolnit dýchací cesty a zlepšit dýchání.

Oreganový extrakt

Pokud preferujete silnější účinky oregana, můžete zvážit užívání oreganového extraktu ve formě doplňku stravy. Existují různé formy oreganového extraktu, jako jsou kapky, kapsle nebo tablety, které můžete užívat podle doporučení na obalu. Oreganový extrakt je účinným prostředkem k posílení imunitního systému a boji proti infekcím.

Oreganové obklady

Pokud trpíte bolestmi svalů nebo kloubů, vyzkoušejte oreganové obklady. Stačí smíchat sušené oregano s teplou vodou a vytvořit z něj kaši. Tuto kaši pak naneste na postiženou oblast a nechte působit asi 20 až 30 minut. Oregano má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit bolest a zánět ve svalech a kloubech.

Zdroje:  www.youtube.com, www.healthline.com, www.webmd.com