Přestože může osteoporóza způsobit řadu různých příznaků, mnoho lidí si jich není vědomo, dokud nedojde k vážnému zranění, jako je zlomenina. Kterých prvotních symptomů byste si měli všímat?

Ustupování dásní

Ustupující dásně bývají podle studie z roku 2012 jedním z časných indikátorů osteoporózy. Pokud si všimnete, že se dásně postupně oddalují od zubů nebo že vaše zuby působí volnějším dojmem, může to být důsledek oslabení kostí a snížení hustoty, což jsou charakteristické rysy osteoporózy. 

Která cvičení pomáhají při osteoporóze, se dozvíte v tomto videu na YouTube - kanál orlingCZ:

Zdroj: Youtube

Slabé a lámavé nehty

Slabé a lámavé nehty mohou být jedním z možných příznaků tohoto onemocnění. Kostní oslabení a nedostatečná hustota ovlivňují i zdraví nehtů, což se projevuje jejich křehkostí a náchylností k poškození. Pokud si všimnete podobných změn, měli byste to konzultovat s lékařem.

Změny postavy

Osteoporóza má vliv i na celkovou postavu jedince. Skolióza (zkřivení páteře) je podle studií častým důsledkem oslabení kostí a ztráty jejich hustoty. Zlomeniny obratlů a jejich následná deformace také vedou k poklesu výšky a změně tvaru páteře. 

Bolesti zad

Bolesti zad jsou častým symptomem osteoporózy. Studie ukazují, že oslabené kosti a zlomeniny obratlů způsobují chronické bolesti v oblasti zad, které bývají náročné na léčbu a mají významný dopad na každodenní život. Pokud trpíte bolestmi zad, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, abyste zjistili jejich příčinu a možné spojení s osteoporózou.

Ztráta výšky

Pokles výšky je dalším možným příznakem osteoporózy. Oslabené kosti a zlomeniny obratlů mohou způsobit deformaci páteře a zkrácení meziobratlových prostor, což vede k celkové ztrátě výšky. Tento pokles výšky bývá postupný a často si ho ani nevšimneme. 

Změny držení těla

Slabé kosti a bolesti zad vedou k potížím s udržením správného držení těla. U člověka trpící osteoporózou se začne měnit držení těla, což může být viditelné při chůzi nebo v každodenních činnostech. 

Jak odhalit osteoporózu včas?

Přestože příznaky osteoporózy mohou být nenápadné a snadno přehlédnutelné, je důležité si jich být vědom a vyhledat lékařskou pomoc, pokud si všimnete nějakých změn ve svém zdravotním stavu. Pokud máte podezření na osteoporózu, váš lékař vám může doporučit provedení kostní denzitometrie, což je speciální test, který měří hustotu vašich kostí a může odhalit přítomnost osteoporózy a včas zahájit léčbu.

Zdroje: youtube.com, theros.org.uk, healthdirect