Spánek je jedním z nejdůležitějších procesů pro udržení dobrého zdraví. V ideálním případě by měl být ničím nerušený a měl by trvat zhruba 6 až 8 hodin. Bohužel se takového odpočinku dostává jen málokomu. Spousta lidí totiž svůj spánek nevědomky narušuje. A to například popíjením vody před ulehnutím do postele.

Kvalitní spánek je pro tělo nesmírně důležitý. Jak jej zlepšit, zjistíte ve videu Jakuba Enžla na YouTube:

Zdroj: Youtube

Před spaním nepijte

Dodržování pitného režimu je nesmírně důležité pro náš organismus, těsně předtím, než ulehnete do postele, si ale sklenici vody či bylinkového čaje odpusťte.

Zdravotní problémy

Pití před spaním totiž zvyšuje riziko toho, že budete uprostřed noci probuzeni nutkáním navštívit toaletu. To tělo vytrhne z hlubokého spánku a po vykonání potřeby budete mít problém zase usnout. Kvůli tomu se zhorší kvalita odpočinku, což může vést k celé řadě nemocí a zdravotních problémů. Jak uvádí studie z roku 2017, pití vody před spaním je rizikovým faktorem pro vznik srdečních obtíží, zvýšení krevního tlaku, k přibírání na váze a také k rozvoji rakoviny močového měchýře.

Poslední sklenice 2 hodiny před spaním

Spousta lidí na dodržování správného pitného režimu během dne, kdy jsou zavaleni prací, zapomíná, a tak se snaží vše dohnat večer. I to pochopitelně může vést k tomu, že se budete během noci probouzet a budete potřebovat na toaletu. Na pitný režim tedy dbejte v průběhu dne. Poslední sklenici vody či čaje si dopřejte nejpozději 2 hodiny předtím, než si půjdete lehnout. Tak tělu ještě poskytnete dostatek času na případné vyprazdňování.

Pozor i na alkohol a těžká jídla

Alkoholu i některým jídlům byste se měli vyhnout i více jak 2 hodiny před spaním. Několik studií, například výzkum z roku 2015, ukázalo, že má alkohol neblahý vliv na spánek, neboť narušuje jeho důležité fáze. Přestože má spousta lidí pocit, že po jedné či dvou skleničkách vína či piva usne rychleji, je pravdou, že spánek je pak nekvalitní a neposkytuje takový odpočinek, jaký tělo potřebuje.

Několik hodin před spaním si pak nedopřávejte ani tučná a těžká jídla, která jsou těžce stravitelná. I ta totiž značně narušují spánek, a dokonce hrozí, že vás v noci budou budit bolesti žaludku anebo břicha. Poslední jídlo dne by mělo být lehké. Skvělý je například salát anebo zeleninová polévka. A konzumovat byste jej měli nejpozději 2 hodiny před spaním.

Pochopitelně se ve večerních hodinách vyvarujte taktéž popíjení kávy či jiných kofeinových nápojů. Ideálně pijte jen čistou vodu či bylinkové čaje bez obsahu kofeinu. Úžasný je například heřmánkový čaj, který má uklidňující efekt a pomáhá s nespavostí. I u něj však platí, že by měl být konzumován nejpozději 2 hodiny před spaním.

Zdroje: sleepfoundation.com, health.clevelandclinic.com, eatingwell.com