Pláč je přirozenou reakcí na silné emocionální stavy, jako jsou smutek, stres nebo frustrace. Když pláčeme, toto napětí a stres uvolňujeme. Během pláče se také uvolňují endorfiny, tzv. "šťastné hormony", které zlepšují naši náladu a snižují i pocity bolesti.

Co se stane s vaším tělem během pláče? Odpověď najdete v YouTube videu, kanál Bestie: 

Zdroj: Youtube

Zbaví tělo toxinů

Zajímavým aspektem pláče je jeho schopnost pomoci tělu vyčistit se od toxických látek. Dokazuje to výzkum pláče z přelomu 70. a 80. let. Pláč obsahuje látky, které jsou tělu nadbytečné a mohou být vyvolány stresem. Když pláčeme, eliminujeme tyto látky a detoxikujeme tělo. To má prospěšné účinky na naše zdraví, protože přebytečné toxiny mohou být spojeny s různými zdravotními problémy.

Dokáže snížit tlak

Věděli jste, že pláč pomáhá snižovat krevní tlak? Během stresu a emocionálního napětí se náš krevní tlak zvyšuje. Když pláčeme a uvolňujeme stres, většinou dochází ke snížení krevního tlaku. To je velmi důležité pro zdraví srdce a nejrůznější srdeční onemocnění. Pláč je prostě velmi dobrá prevence. Určitě si tedy dopřejte nějaký romantický a dojemný film, při kterém si pěkně popláčete. Uvidíte, jak dobře se budete cítit.

Psychická pohoda

Možná vás to překvapí, ale pláč může pozitivně ovlivňovat naši psychickou pohodu. Když necháme své emoce volně proudit a dovolíme si plakat, můžeme se cítit uvolněnější a svobodnější. Pláč nám také umožňuje zpracovat traumatické události a těžké životní situace. Pokud potlačujeme své emoce a necháváme si své pocity pro sebe, může to vést k dlouhodobému stresu a psychickým problémům. Lidé často neventilují špatné pocity a drží je uvnitř sebe. Psychologové toto nazývají represivní zvládání, pláč je taková bezpečností pojistka či ventil, která toto represivní zvládání pomáhá eliminovat. Studie z roku 2012 spojuje represivní zvládání s mnoha zdravotními obtížemi, jako je špatný imunitní systém, hypertenze či kardiovaskulární onemocnění, ale také deprese a stavy úzkosti.

Nebojte se plakat

Pokud máte tendenci potlačovat své emoce a plakat před ostatními, zkuste si dovolit být zranitelní a projevit své pocity. Nikdy není špatné vyjádřit své emoce a nechat slzy volně téci. Pláč je přirozenou součástí lidského projevu a může nám pomoci lépe se vyrovnat se životními výzvami. Za slzy se proto nikdy nestyďte.

Zdroje: www.youtube.com, www.health.harvard.edu, viverepiusani.it