Když se řekne „nezdravé návyky při vaření”, mnozí z nás si automaticky představí trans tuky, nadměrný přísun cukru nebo přílišné množství soli. Ano, tohle opravdu našemu zdraví neprospívá, ale tentokrát se nejedná o špatnou životosprávu, nýbrž o jednoho z našich „pomocníků“, bez kterého si mnozí nedokážou představit pohodlnou přípravu pokrmů. Tímto nepřítelem jsou plastová prkénka. Podle studie z roku 2023 jsou významným zdrojem mikroplastů v lidské potravě, které se při opakovaném sekání nožem uvolňují do naší stravy.

Jaký vliv mají mikroplasty na naše zdraví, se dozvíte v YouTube videu – kanál UN Evironment Programme

Zdroj: Youtube

Jak se mikroplasty z prkének dostávají ven?

Mikroplasty se z plastových prkének uvolňují převážně vlivem opotřebení a poškození materiálu. Při jejich používání k nakrájení nebo řezání potravin dochází k malým oděrkám a poškrábání povrchu, což uvolňuje mikroskopické částice plastu do potravin, které na prkénku krájíme. Tato mikroplastová kontaminace může být dále zesílena mechanickým čištěním nebo mytím prkének v myčce na nádobí.

Do našeho těla se mikroplasty dostávají různými způsoby. K perorální expozici dochází tím, že na prkénkách krájíme potraviny, tím pádem dochází k přenosu mikroplastů do našeho jídla. Dalším způsobem je inhalace. Při krájení se tyto částice uvolňují do vzduchu a při jejich vdechnutí je dostaneme přímo do našich plic, což má negativní dopad na respirační zdraví. Posledním způsobem je absorpce skrz kůži při manipulaci s prkénky. Ačkoliv přenos látek skrze kůži není tak pravděpodobný, jako přenos orální nebo inhalací, je to další způsob, se kterým je třeba počítat a mít se na pozoru.

Vliv na naše zdraví

Některé složky plastů, jako je například bisfenol A (BPA) a ftaláty, jsou známé svým negativním dopadem na lidské zdraví. Přítomnost těchto látek v mikroplastech představuje riziko pro hormonální rovnováhu, reprodukční systém či zažívací systém a následné žaludeční potíže. Studie z ledna 2022 uvádí, že mikroplasty vyvolávají zánětlivé reakce v těle. To může mít dalekosáhlé důsledky, neboť chronický zánět je spojován s mnoha zdravotními problémy, včetně srdečních chorob, diabetu a rakoviny. Existuje také obava, že absorpcí do těla se ukládají v tkáních a orgánech, což má dlouhodobé negativní dopady na naše zdraví. Pokud by se navíc objevily v placentě těhotných žen, mohlo by to nést negativní účinky i na zdraví plodu, což nám také potvrzuje jedna studie.

Ačkoliv jsou plastová prkénka pohodlná a levná, představují potenciální riziko pro naše zdraví a životní prostředí. Uvolňování mikroplastů má nepříznivé dopady na lidské zdraví, ať už jde o možnou toxicitu, zánětlivé účinky nebo další problémy. Je důležité, abychom byli obezřetní a minimalizovali jejich používání ve prospěch bezpečnějších alternativních materiálů, jako jsou prkénka ze dřeva, skla nebo nerezové oceli.

Zdroje: YouTube.com, newsweek.com, outsideonline.com