Plicní embolie nastává, když je náhlým ucpáním tepny v plicích blokován průtok krve. Tato situace může nastat, když se do plicní tepny dostanou krevní sraženiny, které se většinou dle studií tvoří v žilách nohou (hlavně po dlouhodobém sezení nebo ležení). Tyto sraženiny, známé jako tromby, mohou cestovat krevním oběhem a zablokovat cévu v plicích.

O plicní embolii se dozvíte více v tomto YouTube videu - kanál RadiometerMedical:

Zdroj: Youtube

Nejčastější příznaky 

Dušnost

Dušnost je podle studie jedním z nejčastějších a nejvýraznějších příznaků plicní embolie. Pacienti popisují tento stav jako pocit, kdy nemohou dostatečně dýchat a jako by se jim nedostával vzduch. Je důležité si uvědomit, že dušnost není obvyklá, a když se objeví náhle a je intenzivní, může to být známka právě plicní embolie.

Bolest na hrudi

Studie ukazují, že bolest na hrudi může být dalším varovným signálem plicní embolie. Tato bolest může být ostrá, tlaková nebo dusivá a může se lišit v intenzitě. Často je zaměňována s bolestí spojenou se srdečním onemocněním, což vás může odradit zavolat rychlou lékařskou pomoc. Pokud však pociťujete neobvyklou bolest na hrudi, měli byste to brát vážně a zavolat záchranku.

Nadměrné pocení

Tento jev se podle studií může projevit jako náhlý a nečekaný nárůst pocení, který není vyvolán fyzickou aktivitou nebo změnou teploty okolí. Tento stav může být doprovázen zvýšeným pocitem úzkosti nebo paniky. Nadměrné pocení může být reakcí těla na narušení normálního průtoku krve způsobeného plicní embolií. 

Rychlý srdeční tep

Tělo reaguje na narušení normálního průtoku krve snahou kompenzovat tuto situaci zrychlením srdeční frekvence. Pacienti mohou pociťovat, že jejich srdce bije rychleji než obvykle, a tento stav může být vnímán jako palpitace nebo silné bušení srdce. Tento jev je reakcí těla na pokus o udržení dostatečného průtoku krve v obličejových a vitálních orgánech, přestože je plicní arterie ucpaná. 

Krvácení z nosu nebo dásní

Krvácení z nosu nebo dásní může být důsledkem narušení normálního krevního oběhu způsobené ucpanou plicní tepnou. Změny v krevním tlaku a průtoku krve mohou způsobit křehkost cév v nose a dásních, což vede k nečekanému krvácení. Tento příznak byste měli brát vážně, zejména pokud se vyskytuje společně s dalšími podezřelými symptomy plicní embolie.

Zdroje: www.youtube.com, www.nhs.uk, my.clevelandclinic.org