Proč vůbec trpíme nadýmáním? Jedná se o častý problém, který může být způsoben různými faktory, včetně špatné stravy, nadměrného stresu, nedostatečné pohybové aktivity, a dokonce i trávicích problémů, jako je syndrom dráždivého tračníku. Přejídání, konzumace potravin bohatých na cukr či laktózu i nadměrné žvýkání žvýkaček může také přispívat k pocitu nadýmání, což potvrzují i studie.

Toto YouTube video (kanál Still On The Way) nabízí jednu z pozic, která uleví při nadýmání: 

Zdroj: Youtube

Jóga jako prostředek k úlevě

Jóga nabízí mnoho různých pozic, které podle studií mohou pomoci uvolnit trávicí trakt, posílit svaly břicha a stimulovat trávicí procesy. Jedním z klíčových principů jógy je spojení dechu s pohybem těla, což může podpořit lepší cirkulaci krve a trávicích šťáv. Zde jsou některé pozice jógy, které můžete zkusit, abyste si ulevili od nadýmání:

Pozice dítěte (Balasana)

Začněte tím, že si kleknete podložku, nárty jsou také na podložce, pak se předkloníte a čelo položíte na zem. Ruce natáhnete před sebe, položíte je dlaněmi na zem. Ruce můžete položit i vedle těla. Uvolněte krk a ramena a soustřeďte se na hluboký dech do břicha. Držte tuto pozici po dobu 5-10 hlubokých dechů.

Pozice židle (Utkatasana)

Stůjte vzpřímeně s nohama na šířku ramen. S nádechem zvedněte ruce nad hlavu a spojte je do modlitby. Pomalu se posaďte, jako byste se chtěli posadit na neviditelnou židli. Váha by měla být soustředěna na patách. Držte paže vzpažené nad hlavou a držte páteř rovnou. Soustřeďte se na to, aby vaše kolena byla nad kotníky. Držte tuto pozici po dobu 5-10 dechů a pak se pomalu vraťte do stoje.

Pozice draka (Ardha Matsyendrasana)

Sedněte si na podložku s rovnýma nohama před sebou. Ohněte levou nohu a přesuňte ji přes pravé koleno, takže levé chodidlo je vedle pravého kolene. Ohněte pravé koleno a položte nohu vedle levého sedacího svalu. Otočte se doprava a položte pravou ruku na zem za zády. Držte levou paži vně pravého kolene a pohleďte za sebe přes pravé rameno. Držte tuto pozici po dobu 5-10 dechů a pak opakujte na druhou stranu.

Pozice kočky (Marjaryasana) a krávy (Bitilasana)

Tento pohyb je kombinací dvou pozic, které se střídají. Pozici říkáme také kočičí hřbet. Začněte v pozici kočky, klekněte si na všechny čtyři s rukama pod rameny a koleny pod boky. Při nádechu prohněte záda do oblouku a zvedněte hlavu k nebi, přičemž pánev směřuje dolů. Při výdechu udělejte opačný pohyb, zakřivte hřbet nahoru jako kočka. Tento pohyb můžete opakovat několikrát, abyste uvolnili napětí v břiše a posílili svaly páteře.

Pozice kobry (Bhujangasana)

Položte se na břicho, natáhněte nohy, dlaně položte pod ramena. S nádechem pomalu zvedněte horní část těla, opírejte se o dlaně a natáhněte hruď vpřed. Během cvičení udržujte ramena uvolněná a pohled směřující směrem nahoru, aby se zabránilo nadměrnému napětí v krku a ramenou. Držte pozici po dobu 5-10 dechů a cítíte, jak se protahuje a posiluje celá zadní i přední část těla, včetně svalů břicha a páteře. Poté se pomalu vraťte do výchozí polohy a opakujte cvičení podle své potřeby, abyste dosáhli maximálních výhod pro vaše tělo. Pozitivní účinky této jógové pozice na zažívání potvrzuje i studie.

Zdroje: youtube.com, health.com, Yoga Journal