Pohlavně přenosná nemoc je typ infekce, která se šíří pohlavním stykem, včetně orálního, análního a genitálního styku. Tyto infekce mohou být způsobeny bakteriemi, viry nebo parazity a mají různé důsledky pro zdraví jednotlivců. Podle studie z roku 2023 jsou sexuálně přenosné infekce celosvětovým problémem, který byl měl být uznáván všemi orgány veřejného zdraví. Jsou často špatně rozpoznávány a mají větší výskyt u populací s nekvalitní zdravotní službou. Pohlavní nemoci dělíme na vyléčitelné a na léčitelné, ale nevyléčitelné.

Co přesně je HIV a onemocnění AIDS, se dozvíte ve videu kanálu Otevřená věda na YouTube:

Zdroj: Youtube

Syfilis

Syfilis je chronická bakteriální infekce způsobená bakterií Treponema pallidum. Tato nemoc prochází několika fázemi a může ovlivnit téměř každý orgán nebo systém v těle. Výzkumy uvádějí, že pokud není léčený, má vážné zdravotní následky, včetně poškození srdce, mozku, nervového systému a dalších orgánů.

Primární fáze syfilisu začíná výskytem tvrdého, nebolestivého vředu známého jako šankr na místě, kde došlo k infekci. Šankr se obvykle objevuje na genitáliích, ale může se vyskytnout také v ústech, na konečníku nebo na jiných částech těla. Pokud není syfilis léčen, postupuje do sekundární fáze. Tato fáze může zahrnovat širokou škálu symptomů, jako jsou vyrážky na kůži (typicky na dlaních a ploskách nohou), horečka, únava, bolesti kloubů, ztráta chuti k jídlu a další příznaky. Tyto symptomy mohou přijít a odejít, a tím jsou často zaměňovány za jiné zdravotní stavy. Ve třetí fázi, takzvané latentní, symptomy zmizí a infekce přechází do neaktivního stavu. Během této fáze může bakterie zůstat v těle po mnoho let, aniž by projevovala nějaké příznaky. Pokud není syfilis léčen ani během latentní fáze, postoupí do terciární fáze, která zahrnuje vážné komplikace, jako je poškození srdce, mozku, nervového systému, očí, kostí a dalších orgánů. Tato fáze je život ohrožující.

Chlamydie

Chlamydie je pohlavně přenosná bakteriální infekce způsobená organismy známými jako Chlamydia trachomatis. Tato infekce je velmi častá a může postihnout jak muže, tak ženy. Obvykle se šíří prostřednictvím sexuálního styku, včetně vaginálního, análního a orálního styku. U novorozenců jsou přenášeny během porodu od infikované matky.

U mužů se vyskytují příznaky jako pálení při močení, výtok z penisu a bolesti varlat. U žen je taktéž bolestivé močení, bolestivý sex, bolesti břicha či abnormální výtok z pochvy. Pokud nejsou chlamydie léčeny, mají vážné následky pro zdraví. Podle studie z roku 2010 u žen způsobují záněty pánevních orgánů a následné bolesti či potíže s početím. Také u mužů postihují reprodukční systém nebo způsobí vznik zánětu varlat.

Kapavka

Kapavka, známá také jako gonorea, je další pohlavně přenosná bakteriální infekce, která postihuje jak muže, tak ženy. Tuto infekci způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoeae a šíří se prostřednictvím sexuálního styku, včetně vaginálního, análního a orálního sexu. Pokud je infekce přenesena z matky na dítě během porodu, může postihnout i novorozence.

U mužů se projevuje bolestí či pálením při močení, hnisavým výtokem z penisu nebo bolestí varlat. U žen se objevují také bolesti při močení, hnisavý či zelený výtok z pochvy a bolesti v podbřišku nebo dolní části zad. Pokud je kapavka neléčena, podle studie z roku 2015 u žen dochází k zánětu pánevních orgánů a následné neplodnosti a u mužů způsobuje zánět varlat či prostaty.

HIV

HIV/AIDS je závažné onemocnění způsobené virem lidské imunodeficience (HIV). Tento virus napadá imunitní systém, který je tělem určen k boji proti infekcím a nemocem. Pokud není HIV léčeno, postupuje do pokročilé fáze známé jako syndrom získané imunodeficience (AIDS). HIV se obvykle přenáší nechráněným pohlavním stykem, krví či sdílením injekčních stříkaček. Studie z roku 2023 však uvádí, že u mužské obřízky riziko infekce klesá o 50-60 %.

Krátce po infekci dochází k akutnímu onemocnění podobnému chřipce, doprovázené klasickou bolestí svalů, které může trvat několik týdnů. Během této fáze se virus množí v těle a je přenosný. Po akutní fázi HIV vstupuje do latentní fáze, kdy se virus množí pomalu a symptomy nemusí být patrné. Pokud není HIV léčen, postupuje do stadia AIDS. To se obvykle děje, když imunitní systém těla je tak poškozen, že se objevují závažné infekce nebo maligní nádory, které jsou vzácné u lidí s normálně fungujícím imunitním systémem. Diagnóza HIV se provádí pomocí krevních testů, které detekují přítomnost viru nebo protilátek proti němu. Jeho léčba zahrnuje antiretrovirovou léčbu, která zabraňuje množení viru v těle a umožňuje imunitnímu systému fungovat efektivněji.

Zdroje: YouTube.com, medlineplus.gov, mayoclinic.org