Spousta lidí podceňuje cvičení, která posilují kyčle, a v pozdějším věku se potýkají s různými problémy. Na tyto partie existuje celá řada cviků, které nejsou nijak náročné a přinášejí skvělé výsledky.

Jak aktivovat svaly v oblasti kyčlí, zjistíte ve videu kanálu Zdravá & Fit na YouTube:

Zdroj: Youtube

Nejlepší cviky na zlepšení mobility kyčlí

Čtyřka pro protažení hýždí

Příprava: Lehněte si na záda a zvedněte kolena nad boky.

Pohyb: Překřižte bérce přes stehno s kyčlí vytočenou ven a aktivně ohněte chodidlo. Držte nejméně 45 sekund až minutu, než přejdete na druhou stranu.

Stolek a noha s kruhy v kyčli

Příprava: Přejděte na všechny čtyři tak, abyste měli dlaně pod rameny a kolena pod kyčlemi.

Pohyb: Jedno koleno zvedněte pod břicho a nakreslete kruh kolenem, abyste promazali kyčel. Udělejte pět kruhů v každém směru, než přejdete na druhou stranu.

Externí rotace

Příprava: Lehněte si na bok s ohnutými koleny směrem k břichu.

Pohyb: Držte paty pohromadě a vytáčejte vrchní kyčel od těla tak daleko, jak to jde, aniž byste namáhali břišní svaly nebo hýbali patami od sebe. Opakujte osmkrát, než přejdete na druhou stranu.

Interní rotace v lehu na boku

Příprava: Lehněte si na bok s ohnutými koleny směrem k břichu.

Pohyb: Držte paty pohromadě a zdvihněte vrchní patu od spodní paty, vnitřně otáčejte vrchní stehno. Opakujte 6-8 opakování, než přejdete na druhou stranu.

Dřep s lokty na stehně pro podporu

Příprava: Stůjte vzpřímeně s nohama od sebe v šíři ramen, nohy otočené ven a prsty a kolena směřující stejným směrem.

Pohyb: Sesedněte do dřepu a položte lokty na stehna pro podporu a zároveň pro asistenci při rotaci. Držte 45 sekund až minutu, abyste otevřeli vnitřní stehenní svaly.

90-90 na otevření kyčlí v nízkém lokti

Příprava: Klekněte si a jednou nohou vykročte dopředu. Ujistěte se, že zadní koleno je přímo pod kyčlí, takže obě nohy tvoří devadesátistupňový úhel.

Pohyb: Bez změny polohy těla aktivujte jádro, abyste protáhli přední stranu kyčlí.

Kdy uvidíte výsledky

S pravidelným cvičením, včetně cílených cviků a protažení, můžete začít pozorovat zlepšení mobility kyčlí během několika týdnů až několika měsíců. Pravidelné provádění cvičení na pohyblivost, začleňování dynamických protažení a udržování aktivního životního stylu, který podporuje pohyb kyčlí, může však urychlit pokrok. Kromě toho je důležité správné zahřátí, správná technika cvičení a vyvarování se nadměrnému protažení.

Zdroj: www.youtube.com, www.novinky.cz, www.ostrava.rozhlas.cz