Pokud je hubnutí vaším cílem, následující potraviny vám pomůžou na cestě ke zdravému životnímu stylu a pěknému tělu.

Na video Aleše Lamky, jaké potraviny pomáhají při hubnutí, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Vajíčka

Vajíčka jsou nesmírně bohatá na živiny a obsahují vysoké množství bílkovin a tuků, které vám pomáhají cítit se sytěji. Snídaně s vajíčky a máslovým toastem zvýšila pocit sytosti o následující 4 hodiny déle ve srovnání s cereáliemi, mlékem a pomerančovým džusem.

Listová zelenina

Listová zelenina, jako je špenát a kel, obsahuje vlákninu a živiny, které vám pomáhají cítit se sytěji a hydratovaněji. Listová zelenina také obsahuje thylakoidy, rostlinné látky, které byly spojeny se zvýšeným pocitem sytosti.

Ryby

Ryby jsou bohaté na kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a další důležité živiny, což vám pomáhá cítit se sytěji a podporuje hubnutí. Ryby mohou také dodat významné množství jódu, což je nezbytné pro správnou funkci štítné žlázy a metabolismus.

Květák a brokolice

Květák a brokolice jsou bohaté na vlákninu a patří mezi velmi nasycující zeleninu. Obsahují také více bílkovin než mnoho jiných druhů zeleniny.

Kuřecí prsa a jiné druhy libového masa

Kuřecí prsa bez kůže a libová červená masa, jako je hovězí hřbet nebo svíčková, jsou bohatá na bílkoviny a železo a obsahují méně nasycených tuků než jiné druhy masa. Tyto vlastnosti je dělají skvělou volbou pro podporu hubnutí a zdraví srdce.

Brambory a jiné kořenové plodiny

Brambory a další kořenové plodiny mají několik vlastností, které z nich dělají vynikající potraviny pro hubnutí a optimální zdraví. Vařené bílé brambory na škále známé jako index nasycení dosáhly nejvyššího skóre ze všech testovaných potravin.

Luštěniny

Luštěniny, jako jsou čočka, černé fazole a fazole, mohou být pro hubnutí prospěšné. Tyto potraviny jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, což podporuje pocit sytosti. Mohou také obsahovat nějaký odolný škrob.

Polévky

Polévky vám může trvat sníst déle než jiné potraviny, což vám může pomoci jíst více zodpovědně. Zahrnutí polévky před hlavním jídlem také zvýší pocit sytosti a sníží tak celkový příjem potravy.

Tvaroh

Konzumace tvarohu je skvělým způsobem, jak zvýšit příjem bílkovin, což je důležité pro budování a udržování svalové hmoty. Tvaroh je také velmi nasycující a bohatý na vápník.

Avokádo

Avokádo nejenže obsahuje zdravé tuky pro srdce, ale také obsahuje hodně vody a vlákniny, což ho činí velmi nasycujícím. Navíc pomáhá tělu absorbovat důležité vitamíny rozpustné v tucích a obsahuje mnoho důležitých živin, včetně vlákniny a draslíku.

Ořechy

Ořechy obsahují zdravé nenasycené tuky a poskytují bílkoviny, vlákninu a další rostlinné látky, které prospívají zdraví srdce. Konzumace ořechů zlepšuje metabolické zdraví a dokonce podporuje hubnutí.

Celozrnné potraviny

Strava bohatá na celozrnné potraviny podporuje zdravé hubnutí. To proto, že jsou plné vlákniny a obsahují slušné množství bílkovin.

Chili papričky

Papričky chili obsahují kapsaicin, látku, která činí papričky pikantními. Kapsaicin navíc zlepšuje rychlost metabolismu tuku a zvyšuje pocit sytosti.

Ovoce

Většina ovoce má vlastnosti, které ho činí skvělým pro dosažení nebo udržení zdravé váhy. I když obsahují přirozený cukr, mají nízkou energetickou hustotu a jsou plné mikronutrientů.

Chia semínka

Chia semínka jsou vysoce živinová a bohatá na vlákninu, což podporuje pocit sytosti.

Plnotučný řecký jogurt

Plnotučný řecký jogurt obsahuje množství bílkovin a některé druhy jogurtu obsahují probiotické bakterie, které zlepšují funkci střeva.

Rady na závěr

Je však třeba brát v úvahu, že i když avokádo nebo ořechy jsou energeticky bohaté potraviny, tak je důležité dbát na správnou porci, pokud je vaším cílem hubnutí.

Celkově platí, že strava by měla být vyvážená a obsahovat různorodé druhy potravin. Jedinou potravinou nelze dosáhnout dlouhodobého hubnutí a zdraví. Je důležité mít vyvážený jídelníček a konzumovat potraviny, které vám prospívají. Nezapomeňte také na fyzickou aktivitu a pravidelný pohyb.

Zdroj: www.youtube.com, www.novinky.cz, www.aktin.cz