V porovnání s hatha jógou, tradiční formou jógy, je dynamická jóga mnohem rychlejší, což nabízí silné kardiovaskulární přínosy. Jde o dobré fyzické cvičení a na rozdíl od některých jiných stylů jógy, kde se opakuje stejná série pozic, lekce power jógy jsou často různé.

Jak správně cvičit power jógu? Vyzkoušejte si cvičení podle kanálu StillOnTheWay na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co je to power jóga

Jak název napovídá, power jóga je zaměřena na budování síly a vytrvalosti. Je to také skvělou forma jógy pro spalování kalorií.

Ačkoli povwer jóga není oficiálním typem jógy, termín se někdy používá výměnně s vinyasa jógou. Přesněji řečeno, power jóga je formou vinyasy, která má kořeny v ashtanga józe, tradiční praxi z počátku 20. století.

U power jógy se klade důraz na plynulý přechod z jedné pozice do druhé namísto toho, aby byla každá pozice prováděna samostatně. Lekce power jógy může více připomínat aerobic než klidný jóga zážitek. Ačkoli vyžaduje pozornost a zaměření na dýchání, je více dynamická než meditativní.

Přínosy power jógy

Power jóga nabízí širokou škálu mentálních i fyzických přínosů. Patří mezi ně například:

Kardiovaskulární zdraví

Díky rychlému tempu cvičení s odporovým tréninkem ukazují výzkumy, že cvičení power jógy může zvýšit a udržovat srdeční tep. Pravidelné kardiovaskulární cvičení může přinést výhody, jako jsou posílení srdce a plic, zlepšení hladiny cholesterolu, posílení kostí a svalů a také snížení rizika vzniku srdečních chorob.

Síla

Ačkoli je power jóga rychlého tempa, neznamená to, že některé pozice nebudete držet delší dobu. Když držíte tělo v určité pozici déle než několik sekund, vaše svaly pracují intenzivně. To zvyšuje vaši svalovou sílu a vytrvalost.

Hubnutí

Power jóga spaluje kalorie. Vylepšený svalový tonus a síla z jógy také znamená, že budete spalovat více kalorií i po cvičení.

Flexibilita

Stejně jako většina forem jógy, dynamická jóga zvyšuje flexibilitu.

Duševní pohoda

I když je power jóga zaměřena více na fyzický než duševní aspekt jógy, má také duševní přínosy. Kombinace dechových technik s fyzickými pohyby může pomoci uvolnit napětí a zklidnit mysl.

Zlepšení kvality spánku

Zlepšení spánku je spojeno s lepším duševním zdravím, zlepšeným výkonem, menším rizikem chronických onemocnění a delším životem.

Co je důležité vzít v úvahu?

Pokud jste nováček v oblasti jógy, je lepší začít s nějakým klidnějším stylem jógy, abyste si osvojili základní pozice a dechové techniky.

Závěr

Pokud hledáte intenzivní kardiovaskulární cvičení, které vám také poskytne duševní a fyzické přínosy, může být power jóga právě pro vás. Ujistěte se však, že jste v dobrém zdravotním stavu a v případě jakýchkoliv pochybností se poraďte se svým lékařem před začátkem jakékoliv formy cvičení.

Zdroje: YouTube.com, dum-jogy.cz, masterclass.com