Progresivní svalová relaxace (PSR) je cenově dostupným a efektivním nástrojem pro zvládání stresu, úzkosti a bolesti. Je snadno proveditelná a není problém ji integrovat do každodenního života. Pravidelným cvičením této techniky si zlepšíte duševní i fyzické zdraví.

Na video od Štěstí naproti o progresivní svalové relaxaci se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co je to PSR

Progresivní svalová relaxace je jednoduchá technika, která spočívá v postupném napínání a uvolňování svalů. Cílem této metody je dosáhnout hlubokého stavu tělesného uvolnění, které má pozitivní vliv na naši psychiku. Podobně jako u hlubokého dýchání a meditace jde o přirozený způsob, jak zklidnit tělo a vyrovnat se s účinky stresu.

Historie PSR

Techniku progresivní svalové relaxace vyvinul v první polovině 20. století americký lékař Edmund Jacobson. Proto se často setkáváme také s označením Jacobsonova relaxační technika. Jacobson věřil, že relaxace svalů snižuje úzkost a vede ke klidnější mysli.

Hlavní využití PSR

Tuto techniku často doporučují odborníci pro lidi trpící:

Chronickým stresem: PSR může pomoci uvolnit tělesné napětí spojené se stresem.

Úzkostí: Díky PSR lze snižovat pocity úzkosti.

Problémy se spánkem: Mnoho lidí trpících nespavostí nachází úlevu v pravidelném cvičení PSR.

Bolestmi hlavy: PSR může pomoci zmírnit napětí způsobující migrény a bolesti hlavy.

Gastrointestinálními problémy: Pravidelným cvičením PSR můžete dokonce cítit úlevu od trávicích obtíží.

Kardiovaskulárními problémy spojenými se stresem: Stres může negativně ovlivnit zdraví srdce a cév a PSR může pomoci snížit právě tyto rizikové faktory.

Různými formami chronické bolesti: PSR byla úspěšně použita ke zmírnění bolesti zad, krku a dalších oblastí těla.

Jak PSR funguje

Principem fungování PSR je aktivace parasympatického nervového systému, což je část autonomního nervového systému zodpovědná za relaxaci a snižování stresu. Také je obvykle označována jako "odpočinková a trávicí" část nervového systému.

Aktivace PNS pomáhá snížit stresovou reakci těla, což vede ke snížení symptomů, jako jsou bolesti hlavy, zažívací potíže, vysoký krevní tlak, problémy se spánkem nebo dokonce bolest.

Jak provádět PSR

Pro praktikování PSR si najděte klidné místo, kde nebudete rušeni. Můžete si sednout nebo lehnout, to je zcela na vás. Během cvičení se soustřeďte na jednu svalovou skupinu najednou. Nadechněte se a zároveň zatněte tuto skupinu svalů, poté vydechněte a uvolněte napětí. Postupujte systematicky od dolních končetin směrem nahoru až k obličeji, břichu a hrudníku.

Jak často provádět PSR

Ideální je cvičit PSR každý den nebo většinu dní v týdnu. Pro dosažení pozitivních výsledků většinou stačí věnovat tomuto cvičení pouhých 10 až 20 minut denně. Můžete také zkombinovat PSR s dalšími technikami pro zvládání stresu, jako je hluboké dýchání a meditace.

Rizika a vedlejší účinky

PSR je obecně považována za bezpečnou metodu, ale někteří jedinci by mohli zažívat stavy úzkosti během cvičení. V takovém případě je vhodné zvážit jiný způsob relaxace nebo vše konzultovat s profesionálním terapeutem.

Zdroj: www.youtube.com, www.mindset.cz, www.tozax.cz