Neobvyklé změny v podobě bulky

Rakovina prsu se často projevuje formou nové, neobvyklé bulky, která se může objevit pod kůží. Podle studií může mít různé velikost a tvrdosti a obvykle není spojena s menstruačním cyklem. Může se zdát jako hrbolek nebo tuhý útvar, který se liší od okolní tkáně. Bulka v prsu bývá podle výzkumů nejčastějším symptomem. Pokud si všimnete jakýchkoli nových výdutí nebo hrbolků v oblasti prsu a podpaží, měli byste se poradit s lékařem pro další vyšetření.

Jak na samovyšetření prsou, se naučíte ve videu na YouTube - kanál Eva píše:

Zdroj: Youtube

Otok v oblasti prsu nebo podpaží

Dalším možným příznakem rakoviny prsu je nadměrný otok v oblasti prsu nebo podpaží. Tento otok bývá způsoben zablokováním lymfatických cév rakovinnými buňkami. Otok může být zřetelně viditelný nebo spíše pocitový, když se prsa zdají být plnější nebo těžší než obvykle. 

Deformace nebo změny bradavky

Změny ve tvaru, velikosti nebo vzhledu bradavky mohou být také známkou rakoviny prsu. To může zahrnovat zvětšení, stažení, deformování nebo změny barvy bradavky. Bradavka bývá i neobvykle citlivá na dotek.

Změny v textuře kůže

Někdy rakovina prsu způsobuje změny v textuře kůže v oblasti prsu. Může se jednat o zhrubnutí, vrásky, vředy nebo pomerančovou kůži. Kůže může vypadat nezdravě nebo má jiný povrch než obvykle.  

Bolest nebo citlivost prsu

I když bolest v prsou může být běžným jevem, hlavně v období menstruace, trvalá bolest nebo nepříjemný pocit v oblasti prsu jsou známkou problému, který vyžaduje další vyšetření. Můžete si i všimnout, že bolest není spojena s menstruačním cyklem nebo že se objevuje pouze na jedné straně.

Změny velikosti prsu

Náhlé změny velikosti prsu, bez ohledu na to, zda se zmenšují nebo zvětšují, by měly být důvodem k návštěvě lékaře. I když tyto změny nemusí nutně naznačovat rakovinu prsu, mohou být známkou jiného zdravotního problému, který by měl být diagnostikován a léčen. 

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité si uvědomit, že výskyt jednoho nebo více zmíněných příznaků nemusí nutně znamenat rakovinu prsu. Nicméně jakékoli neobvyklé nebo přetrvávající symptomy byste měli brát vážně a měli byste je konzultovat s lékařem. Časná detekce rakoviny prsu může zvýšit úspěch léčby a zlepšit prognózu.

Zdroje: www.youtube.com, www.cdc.gov, www.webmd.com