Rakytníkový olej je bohatý na vitamíny, minerály a prospěšné rostlinné látky. Podle studie z roku 2021 obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před stárnutím a nemocemi, jako jsou rakovina a srdeční choroby.

Na video od Atlantis Skincare o benefitech rakytníku se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Bohatý na živiny

Plody rakytníku jsou bohaté na vitamíny A, C, K a E. Také obsahují značné množství železa, vápníku, hořčíku, draslíku, mědi a zinku. Semena a listy jsou bohaté na fytosteroly, což jsou dle výzkumu rostlinné látky s mnoha přínosy, včetně blokování absorpce cholesterolu z potravy, což může snížit riziko srdečních chorob.

Podpora zdraví kůže

Rakytníkový olej je tradičně používán k léčbě pokožky. Obsahuje nenasycené tuky, antioxidanty, fytosteroly, karotenoidy, vitamíny E a K, které chrání a obnovují integritu pokožky. Rakytníkový olej je bohatý na palmitoleovou kyselinu, která je také přirozeně obsažena v lidské kůži a může být použita k léčbě popálenin a podporovat hojení ran. Je také dobrým zdrojem kyseliny linolové, omega-6 mastné kyseliny, která je nejběžnější mastnou kyselinou v lidské kůži. Rakytníkový olej snižuje akné, lupénku a chrání před suchou nebo šupinatou kůží. Rakytníkový olej dále obsahuje také látky, které chrání kůži před škodlivými účinky UV záření.

Podpora zdraví srdce

Rakytníkový olej prospívá zdraví srdce několika způsoby. Je bohatý na již zmíněné fytosteroly, rostlinné látky s antioxidantními a protizánětlivými funkcemi, které chrání tělo před poškozením a nemocemi, včetně srdečních chorob. Rakytníkový olej je dobrým zdrojem quercetinu, antioxidantu spojeného s nižším rizikem srdečních chorob. Studie také naznačuje, že může pomoci snižovat riziko srdečních chorob tím, že brání tvorbě krevních sraženin.

Snížení hladiny cukru v krvi

Rakytníkový olej pomáhá předcházet cukrovce a podporuje zdravou hladinu cukru v krvi.

Posílení imunitního systému

Rakytníkový olej pomáhá tělu v boji proti infekcím. Jeho vysoký obsah flavonoidů, prospěšných rostlinných látek, může posílit imunitní systém zvýšením odolnosti proti nemocem. Obsahuje také spoustu antioxidantů, které tělo chrání před mikroby.

Podpora zdraví jater

Rakytníkový olej přispívá ke zdraví jater. Obsahuje zdravé tuky, vitamín E a karotenoidy, které chrání játra před poškozením.

Prevence před rakovinou

Látky jako flavonoidy a antioxidanty v rakytníkovém oleji mají antikancerogenní účinky. Rakytník je bohatý na quercetin, flavonoid, který pomáhá zabíjet rakovinné buňky. Další antioxidanty v rakytníkovém oleji, včetně karotenoidů a vitamínu E, mohou také poskytovat ochranu.

Další potenciální výhody

Rakytníkový olej má také další potenciální zdravotní výhody, včetně zlepšení trávení, úlevy od příznaků menopauzy, léčby suchých očí a zlepšení vzhledu vlasů.

Možné vedlejší účinky

Rakytníkový olej je používán po staletí a obecně se považuje za bezpečný. Vedlejší účinky se zdají být vzácné. Pokud však máte po užívání rakytníkového oleje nebo po jeho aplikaci na kůži nevysvětlitelné příznaky, přestaňte ho používat a nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud příznaky přetrvávají.

Zdroj: www.youtube.com, healthline.com, webmd.com