Ranní procházka je skvělým způsobem, jak začít den zdravě a pozitivně. Ať už si zvolíte chůzi před nebo po snídani, můžete si být jisti, že vaše tělo a mysl budou mít z tohoto rituálu prospěch.

Na video od Miloše Ouhrabky, jak propojit ranní procházku s meditací, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Čím ranní procházka prospívá vašemu tělu

Nabití energie: Začněte svůj den s ranní procházkou a získáte více energie na celý den. Ti, kteří chodí venku, mají více vitality a energie než ti, kteří cvičí v tělocvičně. Dokonce i takových 10 minut chůze po schodech je přínosnější než hodina v posilovně.

Zlepšení nálady: Ranní procházka zlepšuje náladu, snižuje stres, úzkost, únavu a dokonce i deprese. Pro nejlepší výsledky si stanovte cíl chodit 20-30 minut alespoň 5 dní v týdnu.

Splnění každodenního cvičení: Ranní procházka vám umožní splnit denní dávku pohybu dříve, než vás zavalí pracovní povinnosti nebo rodinné záležitosti. Doporučení pro zdravé dospělé stanovuje 150-300 minut středně intenzivního cvičení týdně. Zkuste si naplánovat půlhodinovou procházku alespoň 5 dní v týdnu. Uvidíte, že to bude stačit.

Hubnutí: Chůze v ranních hodinách může přispět k dosažení cílů v oblasti hubnutí. Pouhých 30 minut chůze středním tempem může spálit až 150 kalorií. Ve spojení s vyváženou stravou a silovým tréninkem brzy zpozorujete úbytek váhy.

Prevence a řízení zdravotních problémů: Ranní procházka má řadu zdravotních výhod, včetně posílení imunity a snížení rizika srdečních onemocnění. Třicetiminutová chůze snižuje riziko srdečních chorob o 19 %. Pro lidi s cukrovkou může také pomoci udržovat hladinu cukru v krvi v normě.

Posílení svalů: Chůze může zesílit svaly nohou, zejména pokud chodíte rychleji. Zkuste různé terény, stoupání po schodech nebo chůzi do kopce na běžeckém pásu. Pravidelně provádějte i cviky na posílení nohou, jako jsou dřepy a výpady.

Zlepšení mentálního zdraví: Ranní procházka zlepšuje vaši schopnost soustředit se během dne. Procházka totiž může otevřít kreativní myšlení a zlepšit schopnost řešení problémů. To platí zejména, pokud jdete ven.

Lepší spánek: Ranní cvičení pomáhá zlepšit kvalitu spánku v noci. Pokud máte potíže s usínáním nebo nespavostí, ranní cvičení může být pro vás efektivnější než večerní.

Únik od horka: V létě vám ranní procházka umožní cvičit dříve, než venku nastane příliš velké horko. Pijte také dostatek vody před a po cvičení.

Zdravější výběry potravin: Ranní procházka vás může inspirovat k tomu, abyste po celý den volili zdravější stravu. Cítíte-li se totiž unaveni, máte tendenci sáhnout po nezdravých svačinkách nebo energetických nápojích.

Zahrnutí procházky do vaší rutiny

Připravte si oblečení na procházku již předem. Nechte si ponožky a tenisky u dveří, abyste je ráno nemuseli hledat.

Nastavte si budík o 30 minut dříve, abyste měli ráno čas alespoň na 20 minutovou procházku. Hledejte v okolí přírodní stezku nebo se jednoduše procházejte po čtvrti.

Najděte si kamaráda nebo kolegu, se kterým budete ráno chodit. Popovídáte si a navíc vám společné cvičení pomůže udržet motivaci.

Pokud ráno nemáte mnoho času, zvažte zahrnutí procházky do své cesty do práce. Pokud nemůžete jít celou cestu pěšky, zkuste vystoupit z autobusu o zastávku nebo dvě dříve, i to se počítá.

Chůze před nebo po snídani

Má význam ráno chodit před nebo po snídani a má to nějaký vliv na hubnutí? Zdá se, že vynechání snídaně zrychlí váš metabolismus a pomůže vám zhubnout rychleji. Říká se, že cvičení na lačný žaludek pomáhá vašemu tělu spalovat více tuku.

Samozřejmě ale záleží na vašem těle. Pokud se cítíte dobře před jídlem nebo pokud se cítíte lépe, když nejíte, je to v pořádku a můžete cvičit hned po narození. Nebo můžete zjistit, že se budete cítit lépe, když si dáte malou svačinu, jako je banán nebo ovocný smoothie předtím, než vyrazíte na procházku.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.bety.cz