Zařazení nějakého protažení do vaší ranní rutiny vám může pomoci nabrat energii na celý den. Zároveň cvičení nastartuje mozek a vy se tak budete cítit mnohem čilejší než jindy. Stačí méně jak 10 minut lehkého protahování, abyste pocítili velkou změnu.

Jóga se skvěle hodí na ranní protahování, je ale třeba ji po probuzení dělat opatrně. Jak na to, zjistíte ve videu kanálu StillOnTheWay na YouTube:

Zdroj: Youtube

Výhody ranní rozcvičky

  • Energie pro celý den: Krátká ranní cvičení může zvýšit váš energetický level a pomoci vám se probrat. To znamená, že nebudete tolik závislí na ranní kávě a budete moci začít den s více přirozenou vitalitou.
  • Flexibilita a pohyblivost: Během noci mohou svaly a klouby ztuhnout. Ranní rozcvička vám pomůže protáhnout svaly a zlepšit pohyblivost kloubů, což sníží riziko zranění a bolesti během dne.
  • Lepší nálada: Cvičení uvolňuje endorfiny, tzv. hormony štěstí. To zlepší vaši náladu a sníží stres. Začít den s pozitivním myšlením a dobrou náladou může mít pozitivní vliv na celý váš den.
  • Zlepšená koncentrace a produktivita: Ranní cvičení zvyšuje vaši koncentraci a mentální jasnost. To může být prospěšné pro práci nebo studium, které vás během dne čeká.
  • Podpora zdraví srdce a metabolismu: Pravidelná ranní aktivita může pozitivně ovlivnit váš metabolismus a podpořit zdraví srdce.

Snadné cviky

Pozice dítěte

Tato obnovující pozice je skvělá pro jemné protažení boků, pánevní kosti, stehen a páteře, které mohou být ráno trochu ztuhlé. Tato pozice je ráno opravdu příjemná. Navíc uklidňuje mysl a odstraňuje stres a únavu, takže je skvělá pro správný začátek dne.

Pro pozici dítěte si sedněte na měkkou podložku tak, abyste seděli na patách. Poté se jemně ohněte dopředu a položte hrudník na stehna. Obě ruce protáhněte kupředu, abyste se vytáhli ze zad. V této pozici vydržte zhruba 1-2 minuty.

Pozice kočky a prohnutí

Tyto dvě pozice, prováděné společně, mohou zvýšit cirkulaci mízní tekutiny ve vaší páteři. To pomůže rozpohybování páteře, protažení zádového a trupového svalstva a způsobí jemnou masáž orgánů v břišní oblasti. Všechny tyto faktory jsou dobré pro to, abyste se probudili a vstoupili do zbytku dne.

Z pozice dítěte se přesuňte na kolena a opřete se o dlaně, čímž se dostanete do pozice kočky. Poté se jemně prohněte v zádech, aby vaše páteř vytvořila oblouk. Tyto dvě pozice pomalu střídejte po dobu 1 minuty.

Pozice střechy

Tato pozice je naprosto úžasná, protože skvěle protáhne šlachy i svaly nohou. Obnoví také váš nervový systém, uklidňuje mysl a dodává tělu energii.

Přesuňte se do pozice kočky, dlaně dejte dále od těla, opřete se o nárty a pomalu se zvedněte. Můžete klidně mírně prošlapovat do pat, čímž dojde k ještě intenzivnějšímu protahování lýtkových svalů. Třikrát se pomalu a zhluboka nadechněte a vydechněte.

Střecha s jednou nohou nahoře

Tato pozice otevírá bok těla a boky a uklidňuje mysl, zatímco posiluje vědomí.

V pozici střechy pomalu zvedněte jednu nohu nahoru. Jak jen to půjde. Poté ji ohněte a snažte se patou dotknout hýždě na opačné straně. Několikrát zopakujte a poté udělejte to samé i s druhou nohou.

Tím, že začleníte rychlou jógu do svého rána, podpoříte celé tělo. Nejdete si tak chvíli pro sebe ještě předtím, než se pustíte do všeho ostatního. Navíc také stimulujete své orgány, mozek, svaly a zlepšíte svou koncentraci.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, shape.com