Pískavice řecké seno je bylina s velmi výjimečnými vlastnostmi, která se stále častěji vrací do středu pozornosti zájemců o zdraví a zdravý životní styl. Rostlina je původem z Blízkého východu a Indie. Semínka této rostliny jsou malá, tvrdá a mají charakteristickou hořkou chuť. Pískavice se tradičně používala v indické a středomořské kuchyni a také v tradiční medicíně. Dnes je pískavice řecké seno známá po celém světě díky svým zdravotním výhodám. Bylina je bohatá na různé živiny, obsahuje vlákninu, bílkoviny, vitaminy (zejména B6 a C), minerály (zejména železo a hořčík) a fytonutrienty. Jak prospívá našemu zdraví?

Zajímá vás, jak může být pískavice řecké seno prospěšná ženskému zdraví? Dozvíte se to v YouTube videu - kanál Fakta o zdraví:

Zdroj: Youtube

Podporuje trávení

Obsahuje vlákninu, která pomáhá zlepšit trávení, předejít zažívacím potížím a podporuje pravidelnou stolici.

Reguluje cukr

Studie z roku 2001 naznačují, že pískavice řecké seno může pomoci snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetes mellitus. To může být užitečné pro kontrolu cukrovky.

Zlepšení imunitny

Díky obsahu vitaminu C a dalších antioxidantů posiluje imunitní systém a chrání tělo před nemocemi.

Odstraní toxiny

Pískavice řecké seno má dlouhou historii použití v tradiční medicíně, a to především pro její schopnost podpořit zdraví lymfatického systému. Ten je důležitý pro odstranění odpadních látek z našeho těla a pro udržení imunitního systému v optimálním stavu.

Hormonální rovnováha

Dalším fascinujícím aspektem pískavice řecké seno je její schopnost ovlivňovat hormonální rovnováhu v těle. Studie naznačují, že extrakty z této byliny pomáhají regulovat hladiny některých hormonů, zejména u žen. To může být užitečné při řešení problémů spojených s hormonální nerovnováhou, jako jsou menstruační bolesti, premenstruační syndrom nebo dokonce menopauza. Podle studie z roku 2010 existují důkazy o estrogenních aktivitách semen pískavice řeckého sena.

Jak bylinu užívat?

Pokud jste se rozhodli začlenit pískavici řecké seno do svého života, existuje několik způsobů, jak to udělat:

Kapsle nebo tabletky je asi nejjednodušší způsob jak bylinku užívat pravidelně, zejména pokud třeba hodně cestujete. Na internetu jsou běžně dostupné.

Koření můžete pravidelně přidávat do vašich pokrmů. Má charakteristickou hořkou chuť a může být skvělým doplňkem k různým receptům.

Čaj si připravíte snadno, stačí zalít vroucí vodou a nechat vyluhovat. Popíjejte pravidelně během dne.

Macerát ze semínek si připravíte tak, že semínka namočíte do vody nebo oleje. Tento macerát lze využít jako olej k ošetření pokožky nebo na masáže.

Další účinky

Kromě výše uvedených výhod je pískavice řecké seno také velmi vhodnou a přirozenou alternativou pro zvýšení laktace. Tradičně se používalo k podpoře tvorby mateřského mléka u kojících žen. Někteří sportovci užívají bylinu pro její potenciální schopnost podpořit nárůst svalové hmoty.

Zdroje: www.youtube.com, www.superfoodevolution.com, botany.cz