Slinivka břišní je klíčovým orgánem trávicího traktu, který vylučuje důležité enzymy a hormony pro trávení a regulaci hladiny cukru v krvi. Poškození nebo dysfunkce slinivky často vede k vážným zdravotním potížím spojeným s trávicími problémy.

Jak poznat, že je s vaší slinivkou něco v nepořádku? Podívejte se na video kanálu Dr. Guse na YouTube:

Zdroj: Youtube

Funkce slinivky břišní

Tento podlouhlý plochý orgán hraje roli ve dvou systémech těla:

Endokrinní systém – slinivka produkuje hormony, jako je inzulín a glukagon. Inzulín řídí množství glukózy v krvi, když její hladina stoupne, zatímco glukagon řídí hladinu glukózy, když je příliš nízká.

Exokrinní systém – slinivka produkuje trávicí enzymy a tekutiny, které rozkládají proteiny, sacharidy a tuky na menší částice, jež jsou poté absorbovány ve střevech a přeměněny na energii.

Slinivka břišní je také důležitá v souvislosti s diabetem, což je dlouhodobé zdravotní onemocnění, při kterém je hladina krevního cukru (glukózy) příliš vysoká. Nadměrná glukóza v krvi může způsobit závažná onemocnění, jako jsou srdeční choroby, poškození nervů, problémy se zrakem a onemocnění ledvin.

Umístění slinivky břišní

Slinivka se nachází za žaludkem, před páteří, obklopená trávicím traktem, játry a žlučníkem. Společně tvoří tyto orgány trávicí systém.

Příznaky problémů se slinivkou břišní

Nezdravé jídlo, pití nebo kouření slinivku přetěžují, což může vést k vážným zdravotním problémům. Dysfunkce slinivky podle studie z roku 2016 často vede k mnoha zdravotním potížím, jako je pankreatitida.

Pankreatitida je zánět slinivky, kdy trávicí enzymy začnou trávit samotnou slinivku. Může být akutní nebo chronická, ale obě formy jsou vážné a mohou vést ke komplikacím. Nejčastější příčiny akutní a chronické pankreatitidy jsou žlučové kameny, nadměrná konzumace alkoholu, genetické poruchy a některé léky.

Pokud máte některý z následujících příznaků těžké pankreatitidy, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc:

Silnou nebo zhoršující se bolest břicha nebo citlivost

Nevolnost a zvracení

Horečku nebo zimnici

Rychlý tep

Dušnost

Žloutnutí kůže nebo bělma očí

Jak udržet slinivku břišní zdravou

Dodržování následujících zásad zdravého životního stylu může předcházet poruchám slinivky břišní a souvisejícím onemocněním a zároveň zlepšovat celkové zdraví trávicího systému:

Zařaďte do své stravy dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny, zejména brokolice, květáku nebo zelí, abyste udrželi nízký obsah tuku ve své stravě.

Cvičte alespoň 30 minut denně a udržujte zdravou tělesnou hmotnost, čímž předejdete diabetu a tvorbě žlučových kamenů.

Vyhněte se extrémním dietám slibujícím rychlý úbytek hmotnosti. Vaše játra vám za to poděkují.

Pijte alkohol s mírou. Nadměrná konzumace alkoholu je známým rizikovým faktorem pro vznik pankreatitidy a rakoviny slinivky břišní.

Nekuřte cigarety ani jiné tabákové výrobky. Asi 20-30 % případů rakoviny slinivky břišní souvisí s užíváním tabáku.

Pravidelně se nechte vyšetřit slinivku břišní. Stejně jako u jakéhokoli onemocnění, včasná diagnostika rakoviny slinivky může pomoci zabránit šíření rakovinných buněk.

Džus pro zdraví slinivky břišní

Zdraví slinivky břišní můžete podle studie podpořit konzumací potravin, které jsou bohaté na vitamíny A, D, E a K a také antioxidanty. Všechny tyto látky lze najít v hojné míře například v kořenové, brukvovité a zelené listové zelenině. K nalezené jsou ale také v některých druzích ovoce, jako jsou jablka, červené hroznové víno, borůvky a jahody.

Aby bylo zdraví slinivky podpořeno co nejvíce, vyplatí se tyto druhy ovoce a zeleniny smíchat. Ideálně v podobě džusu. Ten můžete vyrobit například odšťavněním 1 hrnku špenátu, 1/2 hrnku jahod a 10 kuliček červeného hroznového vína bez pecek. Ingredience lze pochopitelně obměňovat a střídat, abyste objevili svůj oblíbený recept.

Zdroje: dmc.org, healthline.com, everydayhealth.com