Probudili jste se s pocitem, že nemůžete hýbat tělem? Chtěli jste zavolat pomoc, ale nevydali jste ani hlásku? Pak jste s největší pravděpodobností prožili takzvanou spánkovou paralýzu. Ačkoliv to zní jako děsivá scéna z hororu, ve skutečnosti se jedná o poměrně častý jev, který postihuje mnoho lidí.
Jaké děsivé věcí zažívají lidé se spánkovou paralýzou, se dozvíte z YouTube videa - kanál AnyOli
Co je spánková paralýza?
Studie z roku 2023 uvádí, že spánková paralýza nastává v okamžiku, kdy se mozek probouzí z REM spánku, ale tělo zůstává ve stavu svalové atonie. Tato atonie je přirozený mechanismus, který zabraňuje člověku ve spánku nekontrolovaně se pohybovat. Člověk se tedy nemůže hýbat. Paralýza trvá několik sekund až minut a obvykle je spojena s intenzivním pocitem strachu.
Příznaky spánkové paralýzy
Hlavním a nejčastějším příznakem spánkové paralýzy je podle studie neschopnost se pohnout. Když se člověk probudí, tělo zůstává v uvolněném stavu a nemůže vykonávat žádné pohyby. Tento stav trvá několik sekund až několik minut, což v člověku vyvolá naprostou paniku a frustraci.
Mnoho lidí, kteří spánkovou paralýzu zažívají, mají také potíže s mluvením a nemohou vydat ani hlásku. Tento stav doprovází pocit beznaděje, zvláště když se dotyční snaží volat o pomoc.
Dalším a nejděsivějším příznakem halucinace, a to jak vizuální, tak sluchové. Lidé v místnosti často vidí obrazy či postavy, které mají různou podobu od běžných předmětů, až po děsivé postavy jako z hororu. V některých případech halucinace doprovází také zvuky v podobě šumění, šepotu, či dokonce křiku.
Běžným doprovodným příznakem spánkové paralýzy je podle výzkumu z roku 2023 pocit intenzivního strachu. Tento strach je natolik silný, že se projeví i fyzicky, například zvýšením srdeční frekvence nebo pocením. Někteří lidé se mohou dokonce strachy pomočit.
Dalším symptomem, který lidé často uvádějí, je pocit tlaku na hrudi. Mnozí popisují, jako by na nich někdo seděl nebo je tlačil dolů a oni se nemohou nadechnout.
Pro některé jedince se spánková paralýza stává opakovaným problémem, který následně způsobuje chronické úzkosti a obavy z usínání. V takových případech se pak celková kvalita spánku a duševní pohoda výrazně narušuje.
Příčiny spánkové paralýzy
Jedním z nejvýznamnějších faktorů, které způsobují spánkovou paralýzu, je podle výzkumu nedostatek spánku. Když tělo nemá dostatek času na regeneraci, jeho spánkové cykly se narušují. Tento deficit pak komplikuje přechody mezi fázemi spánku a pravděpodobnost, že se probudíte se spánkovou paralýzou, se zvyšuje.
Pravděpodobnost výskytu spánkové paralýzy zvyšuje také spánek na zádech. V této poloze dochází k tlaku na dýchací cesty, čímž se narušují spánkové cykly a vedou k nedobrovolnému probuzení v paralýze.
Ke spánkové paralýze přispívá stres a úzkost. Vysoké hladiny stresu totiž vedou k narušení spánkových cyklů a zvyšují pravděpodobnost, že se probudíte paralyzováni.
Vyšší riziko výskytu mají podle výzkumu i lidé se spánkovými poruchami, jako například osoby s narkolepsií nebo spánkovou apnoí. Tyto poruchy pak ovlivňují kvalitu a strukturu spánku, a člověk se snáž dostane do situace, kdy se nemůže hýbat, ale jeho mozek je bdělý.
Léčba a zvládání spánkové paralýzy
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyrovnat se spánkovou paralýzou, je zlepšení spánkové hygieny. Důležité je dodržovat pravidelný spánkový režim a chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.
Před spaním je také dobré se vyhýbat modrému světlu z elektronických zařízení. Omezte proto telefony, tablety a televize.
Pokud spíte na zádech, zvažte změnu polohy na bok. Studie potvrdila, že tato změna snižuje pravděpodobnost vzniku spánkové paralýzy. Pokud máte tendenci se v noci otáčet, zkuste použít polštáře, které vás udrží v požadované poloze.
V případě, že se spánková paralýza stává častější a ovlivňuje váš každodenní život, je důležité vyhledat pomoc odborníka. Tito specialisté vám nabídnou diagnostiku a léčbu, která zahrnuje spánkovou terapii, spánková vyšetření a případně léčbu spánkových poruch.
Jestliže ve večerních hodinách konzumujete kofein nebo nikotin, zkuste tyto látky omezit. Tyto stimulanty totiž ovlivňují kvalitu spánku a přispívají k poruchám spánkového cyklu.
Zdroje: YouTube.com, my.clevelandclinic.org, webmd.com, sleepfoundation.org