Není se třeba bát žádné drastické úpravy stravování, stačí pět klíčových změn v jídelníčku, které prospějí vašemu zdraví a pohodě v tomto věku.

Nejlepší potraviny po padesátce? Tohle video vám prozradí, které to jsou (YouTube, kanál Live Healthy Over 50):

Zdroj: Youtube

1. Zvýšení příjmu vápníku

Vápník je nezbytným minerálem pro zdravé kosti a zuby. Po padesátce dochází k poklesu hladiny estrogenu u žen a testosteronu u mužů, což podle studie zvyšuje riziko osteoporózy a ztráty kostní hmoty. Pro udržení silných kostí a prevenci osteoporózy je důležité zvýšit příjem vápníku. Potraviny bohaté na vápník zahrnují mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt a sýr, ale také listovou zeleninu (s tmavými listy), ořechy a semena. 

2. Více bílkovin

Bílkoviny jsou stavebními kameny našich svalů, tkání a enzymů. Po padesátce dochází k úbytku svalové hmoty a snížení svalové síly, což může ovlivnit pohybovou aktivitu a celkovou vitalitu. Zdroje bílkovin jsou maso, ryby, vaječné bílky, luštěniny a sójové produkty.

3. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají podle výzkumů protizánětlivé účinky a jsou prospěšné pro srdce a mozek. Po padesátce může být riziko srdečních onemocnění vyšší, a proto je důležité zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Takovými potravinami jsou například tučné ryby (losos, makrela, sardinky), lněné semínko a vlašské ořechy. 

4. Zvýšení vlákniny a antioxidantů

S věkem bývá trávicí systém méně účinný, a proto je důležité zvýšit příjem vlákniny a antioxidantů. Vláknina podporuje zdravou trávicí funkci a pomáhá udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Zdroje vlákniny zahrnují celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu a luštěniny. Antioxidanty, jako jsou vitamín C a E, jsou obsaženy v různých druzích ovoce a zeleniny. Tyto látky pomáhají bojovat proti volným radikálům a podporují zdraví.

5. Monitorování příjmu kalorií a vyvážená strava

S věkem může metabolismus zpomalovat, což vede k nárůstu hmotnosti. Je důležité být pozorný k příjmu kalorií a snažit se udržovat vyváženou stravu. To zahrnuje rozmanité jídlo, které poskytuje všechny potřebné živiny. Monitorování příjmu kalorií a pravidelná fyzická aktivita udrží zdravou váhu a metabolismus. 

Zdroje: www.youtube.com, eatingwell.com, healthline.com