Středomořská dieta se zakládá na konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin, celých obilovin, olivového oleje, ryb a bylinek. Tento zdravý jídelní plán vám navíc zlepší náladu a efektivně pomůže shodit nějaké to kilo.
Na video od Margit.TV o zdravé středomořské kuchyni se podívejte na YouTube:
Středomořská dieta a její vliv na zdraví
Navíc je známo, že dodržování středomořské diety snižuje riziko srdečních onemocnění, cévních onemocnění, mrtvice, demence a předčasného úmrtí. Také se zdá, že poskytuje ochranu proti depresi, obezitě, metabolickému syndromu, cukrovce 2. typu a některým typům rakoviny.
Co konzumovat při středomořské dietě
Středomořská dieta se zaměřuje na konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny, libových bílkovin jako ryb, celých obilovin, luštěnin a zdravých tuků, jako je olivový olej. Málokterý cukr, GMO nebo umělá přísada má v této dietě místo. Lidé ve Středomoří upřednostňují totiž místo cukru přírodní sladidla.
Dalším klíčovým prvkem této diety je konzumace ryb, jako jsou sardinky a ančovičky, ale také libové hovězí, skopové a mléčné výrobky. Ve srovnání s mnoha západními stravovacími zvyklostmi je středomořská dieta chudší na masné výrobky.
Složení středomořské diety
Středomořská dieta obvykle obsahuje zhruba 40 % sacharidů, 30-40 % zdravých tuků a 20-30 % kvalitních bílkovin. Tato vyváženost je ideální pro udržení hmotnosti a kontroly hladiny cukru v krvi.
Výzkumy ukázaly, že dodržování tradiční středomořské stravy, včetně konzumace nenasycených tuků a potravin bohatých na omega-3, je spojeno se značným snížením úmrtí, zejména v důsledku srdečních chorob. Olivový olej má zase výrazný ochranný účinek na srdce a může snižovat riziko vysokého krevního tlaku.
Středomořská dieta a rakovina
Středomořská dieta je spojována také s potenciálním snížením rizika rakoviny. Obsahuje totiž vyvážený poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, vysoké množství vlákniny, antioxidantů a polyfenolů, které se nacházejí v ovoci, zelenině, olivovém oleji a vínu. Navíc má tato dieta protizánětlivé účinky, které pomáhají bojovat proti onemocněním souvisejícím s chronickým zánětem, jako je metabolický syndrom nebo cukrovka 2. typu.
Zdravý mozek a prevence před Alzheimerem
Středomořská dieta má dále potenciál podporovat zdraví mozku. Je spojena s lepším kognitivním výkonem, a dokonce se ukazuje, že snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je právě Alzheimerova choroba. Tato strava podporuje také zdraví střev díky dostatku vlákniny a probiotickým potravinám jako je jogurt či kefír, které jsou hojně konzumovány. Zdravá střevní mikroflóra má pozitivní vliv na imunitní funkci, kognitivní funkci a duševní zdraví.
Dlouhý a spokojený život
Mnoho obyvatel oblasti Středozemního moře žije dlouhý a zdravý život. Strava je jen jedním z faktorů, které přispívají k jejich dlouhověkosti. Ve spojení s fyzickou aktivitou a nízkým stresem vytváří středomořský způsob života recept na zdraví a vitalitu. Celkově lze tedy říci, že středomořská dieta je vynikajícím stravovacím plánem, který může prospět vašemu zdraví, fyzické kondici a celkovému životnímu pohodlí