Suché lokty mohou být nejen estetickou vadou, ale také zdrojem nepříjemných pocitů. Mohou se objevit prakticky u každého člověka. Příčiny jsou různé. Co nejčastěji způsobuje suché lokty?

Jak si vyrobit domácí tělový krém, se dozvíte v následujícím YouTube videu – kanál Connie Riet:

Zdroj: Youtube

Nedostatečná hydratace

Jedním z klíčových faktorů přispívajících k suchosti loktů je dle studie z roku 2018 nedostatečná hydratace. Pokožka loktů je náchylná k vysoušení, neboť je zde méně mazových žláz než na jiných částech těla. Nedostatek hydratace je způsoben nedostatečným pitným režimem, používáním dráždivých čisticích prostředků, jako jsou agresivní mýdla, která odstraňují přírodní oleje z pokožky, či prostředí s nízkou vlhkostí. To ovlivňuje například klimatizace či topení, které vlhkost ze vzduchu odstraňují. Vždy je tedy na místě kromě dodržování řádného pitného režimu lokty hydratovat vhodným krémem.

Změny klimatu

Pokožku našich loktů výrazně ovlivňuje klima, ve kterém se nacházíme. To také potvrzuje jedna studie z roku 2015. V chladných a suchých podnebích, jako jsou například zimní měsíce nebo oblasti se suchým klimatem, je vzduch často málo vlhký. Nedostatečná vlhkost vzduchu pokožku vysušuje, což způsobuje její suchost a drsnost. V zimních měsících navíc vystavujeme pokožku extrémním teplotám. A to jak studeným, tak horkým. Trávíme čas na studeném vzduchu venku a poté se jdeme zahřát do vytopeného domova. Ačkoliv je to nevyhnutelné, tyto výkyvy společně přispívají k jejímu vysoušení.

Stáří

S věkem se snižuje produkce mazových žláz v pokožce. Podle studie z roku 2009 tyto mazové žlázy produkují oleje, které napomáhají k hydrataci a chrání před vysoušením. Snížená produkce těchto olejů pokožku vysušuje, a to včetně našich loktů. Mění se také množství kolagenu a elastinu. Kolagen a elastin jsou proteinová vlákna, která dodávají pokožce pevnost a pružnost. Jejich snížená produkce nebo úplná degradace vede ke ztrátě elasticity, což je dalším důvodem, proč jsou naše lokty suché.

Špatné oblečení

Dalším, pro některé možná překvapivým faktorem, je oblečení. Příliš úzké oblečení nebo materiály s hrubou texturou způsobují během pohybu tření na povrchu loktů. Toto tření odstraňuje přirozené oleje z pokožky a zvyšuje její podráždění. U některých syntetických materiálů se navíc můžeme setkat se špatnou ventilací. Pokud oblečení není dostatečně prodyšné, způsobuje nadměrné pocení a vlhkost v oblasti loktů a narušuje rovnováhu pokožky. Proto raději zvolte oblečení vyrobené z prodyšných materiálů, s hladkou texturou a vhodnou velikostí, která volný pohyb loktů neomezuje.

Jak zabránit suchým loktům a obnovit jejich hebkost

Pravidelná hydratace je klíčem k úspěchu. Používání kvalitních hydratačních krému nebo olejů alespoň dvakrát denně, pomůže udržet pokožku hydratovanou a chráněnou před vysoušením. Zapojte dvakrát do týdne do svých aktivit jemnou exfoliaci pomocí různých peelingů, odstraňujících odumřelé kožní buňky, a dopřejte svým loktům hebkou texturu. Pijte dostatek tekutin a udržujte pokožku hydratovanou zevnitř i zvenku. A v neposlední řadě se vyvarujte sprchování horkou vodou, která pokožku vysušuje.

Udržování hladkých a zdravých loktů není nadlidský úkon. S pravidelnou hydratací, jemnou exfoliací a prevencí před nadměrným třením lze dosáhnout výrazného zlepšení. Vaše lokty vám poděkují a vy se budete cítit klidnější a sebevědomější.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, healthline.com