Hlavní příčinou suchého kašle je dráždivý podnět na sliznici dýchacích cest, který vyvolává reflex kašlání. Tento podnět je způsoben mnoha faktory, včetně virů, bakterií, alergenů, kouře či podrážděním dýchacích cest suchým vzduchem. Jeho léčba se zaměřuje na zmírnění těchto podráždění, což zahrnuje užívání různých léků či domácích metod v podobě bylinných čajů nebo inhalace páry.
Které bylinky jsou vhodné pro suchý nebo vlhký kašel, se dozvíte v YouTube videu – kanál Ženy na síti
Cibule s medem
Cibule a med jsou dlouho známé pro své léčebné vlastnosti a jsou také účinnou kombinací při léčbě různých zdravotních problémů, včetně suchého kašle. Cibule obsahuje síru a flavonoidy, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Síra v cibuli pomáhá zředit hlen a usnadnit jeho odcházení, zatímco flavonoidy posilují imunitní systém a pomáhají bojovat proti infekcím. Med je naproti tomu známý svými antimikrobiálními vlastnostmi. Obsahuje enzymy a látky, které podporují hojení a zklidňují podrážděnou sliznici v krku. Pomáhá také uvolňovat hlen a usnadňovat vykašlávání. Studie z roku 2014 uvádí, že jediná lžička medu před spaním zmírní kašel a nepohodlí, zejména u malých dětí. Dokonce med údajně funguje lépe než běžně dostupné léky proti kašli z lékárny. Pro přípravu sirupu nakrájejte cibuli a smíchejte ji s medem. Nechte směs odstát několik hodin nebo přes noc, aby se veškeré léčivé látky z cibule uvolnily do medu. Tento sirup pro zmírnění suchého kašle a zahojení sliznice užívejte několikrát denně.
Mrkev s medem
Pokud zrovna neholdujete cibuli, nakombinujte s medem mrkev. Mrkev totiž obsahuje vysoké množství antioxidantů, vitamínů a minerálů, jako je beta-karoten (provitamín A), vitamín C, vitamín K, draslík a vláknina. Tyto látky podporují imunitní systém a pomáhají udržovat zdraví dýchacích cest. Disponuje také fytochemikáliemi, které mají protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti, což nám potvrzuje studie z října 2023. Pro přípravu tohoto sirupu si připravte dvě středně velké mrkve, 2-3 lžíce medu a vodu. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka či malé kostičky. Čím menší kousky budou, tím lépe se uvaří a uvolní své látky. Přidejte ji do hrnce a zalijte vodou tak, aby byla celá ponořená. Přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte po dobu 15-20 minut, dokud nezměkne. Jakmile se uvaří, vyjměte ji, nechte odstát a vodu v hrnci nechte vychladnout. Do vody přidejte med a míchejte, dokud se nerozpustí, poté přimíchejte uvařenou mrkev a sirup je hotový. Pro zmírnění kašle užívejte 1-2 lžičky několikrát denně.
Česnek
Česnek pomáhá bojovat proti bakteriím, virům a jiným mikrobům, které způsobují infekce dýchacích cest. Tím pomáhá zkrátit dobu trvání infekce a snížit závažnost kašle. Pomáhá dle jednoho výzkumu také uvolnit a zředit hlen, což usnadňuje odkašlávání a vede k úlevě a snazšímu dýchání. Obsažené látky v česneku navíc posilují imunitní systém a pomáhají tělu bojovat proti infekcím a rychleji se zotavit. Konzumovat ho lze syrový nebo ho můžete přidat do jídel a polévek či si vyrobit sirup s medem, podobně jako u výše uvedené mrkve a cibule. Pokud zvolíte sirup, oloupejte 4 středně velké stroužky česneku a nasekejte na drobné plátky. Vložte ho do skleněné nádoby a zalijte jedním šálkem medu, pro zpestření můžete přidat šťávu z jednoho citronu. Vše důkladně promíchejte a nechte odpočinout na tmavém místě při pokojové teplotě 3-5 dnů. Po uplynutí doby nechte sirup protéct přes síto, abyste odstranili kousky česneku a zajistili hladkou konzistenci. Sirup přelijte do uzavíratelné nádoby a uchovávejte v lednici, kde vydrží až několik týdnů. Užívejte 1-2 lžičky několikrát denně, a to samotné, nebo přidáním do teplého čaje.
Pokud dáváte přednost přírodním cestám k vyléčení suchého kašle bez nepříjemných vedlejších účinků, sirup z cibule a medu, mrkve a medu nebo česneku jsou účinnými pomocníky. Nejenže vás kašle zbaví, ale také posílí váš imunitní systém. Nicméně, pokud u vás kašel přetrvává déle než několik dní, je doprovázen dalšími závažnějšími příznaky, jako je horečka, dušnost nebo bolest na hrudi, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Zdroje: YouTube.com, utopia.org, tuasaude.com