Sůl, chemicky známá jako chlorid sodný, je jedním z nejstarších a nejdůležitějších prvků. Je to minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech a je pro život nezbytný. Nejenže pomáhá udržet normální hladinu vody v buňkách a tkáních, ale také je potřebná pro správnou funkci nervové soustavy. Ačkoliv je pro naše tělo důležitá, je potřeba konzumovat ji v přiměřeném množství, neboť její nadbytek našemu tělu spíše ubližuje.
Jak chutně snížit obsah soli ve stravě, se dozvíte v YouTube videu – kanál Mayo Clinic
Zvýšený krevní tlak
Sůl, konkrétně sodík v ní obsažený, má tendenci zadržovat vodu v těle. Když konzumujeme nadměrné množství soli, naše tělo udržuje větší množství tekutin, což podle studie z července 2023 zvyšuje objem krve v cévách a tím i krevní tlak. Navíc přispívá k poškození cévní stěny, což vede k tvorbě plaků a ztuhlosti cév a následnému ztížení proudění krve. Toto negativní působení na krevní tlak a cévy zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob či mrtvice.
Ovlivnění funkce ledvin
Nadměrná konzumace soli zvyšuje zátěž na naše ledviny, které mají za úkol filtrovat krev a odstraňovat přebytečnou sůl z těla. Při nadměrném příjmu soli jsou nuceny pracovat tvrději, což způsobuje jejich poškození a následné problémy, například s močením.
Zvýšené riziko osteoporózy
Studie z října 2022 uvádí, že nadměrná konzumace soli má také negativní vliv na hustotu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy. Její vysoký příjem způsobuje ztrátu vápníku z kostí, což vede k jejich oslabení a zvýšenému riziku zlomenin.
Dehydratace
K dehydrataci v důsledku nadměrné konzumace soli dochází z několika důvodů. Aby došlo ke kompenzaci s přebytkem a vyrovnání se solí, tělo vyžaduje více vody. Proto se po konzumaci slaných jídel setkáváme s neustálým pocitem žízně. Nadbytek soli také stimuluje naše ledviny k produkci většího množství moči a čím častěji chodíme na záchod, tím více vody ztrácíme z těla.
Otoky obličeje a končetin
Zadržování vody v těle neboli edém má také viditelné projevy. Nejčastěji dochází k otokům, a to jak obličeje, tak také rukou, nohou či kotníků. Tento projev není jen estetickým problémem, nýbrž často komplikuje pohyb a běžné každodenní aktivity. Naštěstí tento problém ustoupí, jakmile se tělo přebytečné soli zbaví. Nejedná se tedy o dlouhodobé následky, jako například u výše uvedeného vysokého krevního tlaku či srdečních chorob.
Jak snížit v jídelníčku příjem soli?
Zaměřte se na čerstvé potraviny, jako je ovoce a zelenina, které obsahují přirozené látky a vašim jídlům dodají chuť, aniž byste museli přidávat sůl. Experimentujte s bylinkami, jako je oregano, bazalka či kurkuma. Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují vysoké množství soli. Vyhněte se slaným pochutinám, jako jsou chipsy, a dejte přednost zdravějším alternativám, jako jsou oříšky. Pokud máte obavy ohledně svého příjmu soli nebo potřebujete individuální doporučení, neváhejte se obrátit na odborníka na výživu. Jsou zde pro vás, aby vám pomohli dosáhnout optimálního zdraví.
Zdroje: YouTube.com, healthline.com, health.clevelandclinic.org