V moderní době, kdy jsme stále online a mobilní telefony se staly nepostradatelnou součástí našeho každodenního života, se vytváří nové zvyky a rutiny, které mohou mít nečekané dopady na naše zdraví. Jedním z takových zvyků je spojování používání mobilního telefonu s běžnými činnostmi, jako je návštěva toalety. Studie z roku 2021 uvedla, že 73 % dotázaných bez ohledu na věk a pohlaví přiznalo používání mobilních telefonů na toaletě či u pisoáru. U mladých lidí ve věku 18–29 let tento fakt přiznalo 93 % bez ohledu na pohlaví. Přestože se to může zdát jako nepodstatný detail, má to však širší dopady, o kterých mnozí z nás možná ani nevědí.

Proč není vhodné brát si s sebou telefon na toaletu, zjistíte i ve videu kanálu ABC News In-depth na YouTube:

Zdroj: Youtube

Hygienická rizika

Jedním z nejzřejmějších důsledků spojování mobilního telefonu s toaletou jsou hygienická rizika spojená s přenosem různých bakterií. Podle studie z června 2022 jsou mobilní telefony známy jako zdroj nejrůznějších bakterií a mikrobů, neboť jejich používáním na různých místech, jako je například právě toaleta, na ně přenášíme veškeré mikroorganismy. Ruce si sice umyjeme, ale nikdo už „nenamydlí“ svůj telefon. Veškeré bakterie a mikroby na něm zůstanou přichycené a při jeho běžném používání pak zvyšujeme riziko infekcí a nemocí.

Psychické dopady

Spojení mobilního telefonu s toaletou může mít také psychické dopady na naši pohodu. Neustálé zapojení se do online světa i v tak intimních okamžicích, jako je návštěva toalety, nedovoluje naší mysli odpočinout a regenerovat se. To podle jednoho výzkumu vede k pocitu chronického stresu, úzkosti, a dokonce i poruchám spánku.

Negativní vliv na produktivitu a koncentraci

Neustálé používání mobilního telefonu, i v prostředí toalety, má negativní dopad na naši produktivitu a schopnost soustředit se na důležité úkoly. Tento zvyk vede k častým přerušením koncentrace a rozptýlení, což později ovlivňuje naši efektivitu a výkon v práci či studiu.

Vznik hemoroidů

Když používáme telefon na toaletě, často tam trávíme delší dobu, než je nutné. Často se také soustředíme více na obsah na obrazovce a nepřímo podporujeme nadměrné tlačení. Ačkoliv si zkrátíme dlouhou chvíli, tímto chováním přispíváme ke vzniku nepříjemných hemoroidů.

Riziko zácpy

Podle některých lékařů může mít dlouhé vysedávání na toaletě také negativní dopady na celý trávicí systém, což může vyústit až v problémy se zácpou. Rozhodně je tedy lepší ponechat telefon mimo koupelnu a věnovat vyprazdňování jen takový čas, jaký vyžaduje.

Zdroje: YouTube.com, timesofindia.indiatimes.com, healthshots.com