Historicky bylo červené světlo poprvé použito na konci 19. století k léčbě jizev po neštovicích. Nicméně až do nedávné doby nebyly přesné mechanismy terapie červeným světlem dobře pochopeny.

Na video od Manika Madaana o vlastnostech červeného světla se podívejte na YouTube?

Zdroj: Youtube

Jak terapie červeným světlem funguje

Terapie červeným světlem je neinvazivní postup, který využívá nízkofrekvenční vlny červeného nebo blízkého infračerveného světla na tělo nebo velké části těla. Během léčby jsou fotony, jednotlivé jednotky světla, absorbovány fotosenzitivními molekulami v buňkách vaší kůže. Při léčbě červeným světlem to může vést ke snížení zánětu, zvýšení hojení tkáně a hojení pokožky.

Možné výhody terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem je slibný terapeutický postup s mnoha možnými výhodami od zlepšení vzhledu kůže až po hojení ran.

Redukce bolesti svalů a zánětu

Červené světlo může aktivovat, léčit a regenerovat poškozenou svalovou tkáň. Studie ukázaly, že červené světlo pomáhá zlepšit sportovní výkonnost sportovců, když je poskytováno svalům před nebo po cvičení.

Omlazení kůže

Terapie červeným světlem může zlepšit vzhled a texturu kůže, snižuje jemné linky, vrásky, hrubost kůže a zvyšuje hustotu kolagenu.

Zlepšuje akné

Tato terapie je schopna léčit akné. Když je aplikována na kůži, snižuje zánět a zvyšuje obnovu keratinocytů, nejběžnějšího typu kožních buněk tvořících vrchní vrstvu kůže.

Snížení tělesného tuku

Terapie červeným světlem je často používána pro procedury tvarování těla, které mají za cíl snížit tukové nánosy v pažích, hýždích, stehnech a břiše.

Zlepšení příznaků androgenní alopécie

Lidé s androgenní alopécií, běžným druhem hormonálně podmíněného vypadávání vlasů, mohou také zažít významnou úlevu terapie červeným světlem.

Možné negativní účinky

I když moderní terapie červeným světlem má mnoho pozitivních výhod a je téměř bez vedlejších účinků, existují některá potenciální rizika. Patří sem mírné nebo trvalé zčervenání kůže, suchá kůže, svědění, krustování kůže, vznik puchýřů nebo odlupování a hyperpigmentace.

Jak probíhá terapie červeným světlem

Ačkoli je terapie červeným světlem považována za bezpečnou léčbu, je důležité ji konzultovat s dermatologem před zahájením léčby. Frekvence a vlnová délka terapie červeným světlem se liší v závislosti na léčené oblasti. Váš poskytovatel zdravotní péče nebo dermatolog vám bude schopen poradit ohledně frekvence léčby a vhodné vlnové délky světla pro konkrétní stav.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.reclar.com