Proč si vlastně čistit uši? První je odstranění nadměrného ušního mazu, který tělo produkuje přirozeně. Nadměrný maz může způsobit ucpání ušního kanálku a vést podle studie z roku 2021 k potížím se sluchem. Druhou funkcí je prevence infekcí. Ušní kanálky jsou náchylné k infekcím, zejména pokud jsou vlhké nebo jsou do nich zaváděny cizí předměty.

Jak byste si měli čistit uši poradí v YouTube videu - kanál Business Insider:

Zdroj: Youtube

Správná technika 

Vatové tyčinky

Vatové tyčinky jsou často používaným nástrojem pro čištění uší. Nicméně je důležité je používat opatrně a správně. Vložte je pouze na povrch ucha a nejdále, než dosáhnete prvního záhybu ušního kanálku. Nikdy nezavádějte vatovou tyčinku příliš hluboko, protože tím můžete poškodit ušní bubínek nebo tlačit ušní maz hlouběji.

Žínky

Žínky jsou alternativním nástrojem pro čištění uší, zejména pro odstranění nečistot z vnějšího ucha. Jsou bezpečnější volbou, protože nemohou proniknout hluboko do ušního kanálku a tím snižují riziko poškození ucha. Stačí navlhčit žínku a jemně otřít vnější část ucha, abyste odstranili nečistoty a maz.

Alternativní metody 

Kromě vatových tyčinek a žínek existují i jiné účinné metody čištění uší:

Ušní spreje

Ušní spreje jsou běžně dostupné v lékárnách a obsahují speciální složky, které podle studie z roku 2018 rozpouští a odstraňují nadbytečný ušní maz. Pro jejich správné použití je třeba provést několik kroků. Prvním krokem je naklonit hlavu na stranu, aby byl ušní kanál dostupný. Poté vložte dávkovač ušního spreje do ušního kanálku a aplikujte požadované množství spreje. Po aplikaci spreje nechte chvíli působit a poté se postavte zpět do vertikální polohy, aby se přebytečný maz mohl vytéct ven. Ušní spreje jsou považovány za bezpečnou alternativu k vatovým tyčinkám, protože minimalizují riziko poškození ucha.

Ošetření teplým olejem

Další možností pro čištění uší je ošetření teplým olejem, například olivovým. Olej má schopnost rozpouštět ušní maz a zároveň zvlhčuje sluchový kanálek. Zahřejte olej tak, aby byl teplý, ale ne horký. Následně nakapejte několik kapek oleje do ušního kanálku a nechte ho působit několik minut. Poté otočte hlavu na stranu, aby přebytečný olej mohl vytéct ven z ucha. Tato metoda pomáhá změkčit ušní maz a usnadňuje jeho odstranění.

Ušní svíčky

Ušní svíčky jsou tradiční přírodní produkt, který se někdy používá k odbourání ušního mazu a zlepšení hygieny ucha. Jak je správně používat?

Přečtěte si návod: Vždy důkladně přečtěte návod od výrobce ušních svíček a dodržujte všechny pokyny.

Pomoc druhé osoby: Pro provedení procedury je vhodné mít pomoc druhé osoby, která vám bude asistovat.

Ležte na boku: Lehkým nakloněním hlavy a ležením na boku zajistíte bezpečnost provedení. 

Vložení svíčky: Ušní svíčky jsou dlouhé trubičky s jedním užším koncem. Ta se vloží do ucha, druhý konec se zapálí. Horký vzduch stoupá, což vytváří podtlak, který nasává ušní maz z ucha dovnitř svíčky.

Dejte pozor na oheň: Při používání svíčky vždy udržujte oheň pod kontrolou a nikdy nenechávejte pacienta bez dozoru.

Když svíčka dohoří: Po dohoření svíčky vyjměte zbytek a jemně vyčistěte ucho. Buďte opatrní, abyste nezranili ušní bubínek.

Sledujte varovné signály: Pokud během procedury pocítíte jakékoli nepříjemné pocity, bolest nebo problémy se sluchem, ihned přerušte používání a vše konzultujte s lékařem.

Zdroje: YouTube, webmd.com, www.health.harvard.edu