Vaječná dieta je stravovací plán, který zdůrazňuje konzumaci vajec, kuřecího masa, grapefruitu a nízkokalorické zeleniny. Některé verze této diety dokonce navrhují, že byste měli konzumovat pouze tuto skupinu potravin po dobu tří dnů. Tento drastický přístup slibuje rychlý úbytek váhy, ale může to mít vážné důsledky pro vaše zdraví.

Co se stane, když budete 30 dní jíst pouze vejce? Odpověď najdete v následujícím YouTube videu - kanál Dr. Eric Berg DC:

Zdroj: Youtube

Rychlý úbytek váhy

Jednou z hlavních výhod vaječné diety je, že může vést k rychlému úbytku váhy. V průběhu několika dnů můžete ztratit několik kilogramů, což může být lákavé pro ty, kteří chtějí rychle zhubnout. Nicméně je třeba poznamenat, že je podle studie z roku 2023 tento úbytek váhy často způsoben ztrátou tekutin a svalové hmoty, ne tuku.

Problémy s vaječnou dietou

I když vaječná dieta slibuje rychlý úbytek váhy, má několik závažných problémů:

Nedostatek vyváženosti stravy

Tato dieta je extrémně omezená a nezahrnuje širokou škálu potravin. Hlavní důraz je kladen na vajíčka a nízkokalorickou zeleninu, což může vést k nedostatku důležitých živin jako jsou vláknina, vitamíny a minerály. Nedostatek rozmanitosti potravin ohrožuje vaše zdraví a pohodu.

Krátkodobé výsledky

Po skončení vaječné diety je pravděpodobné, že se ztracená váha rychle vrátí. Tato dieta neposkytuje návod, jak si udržet dosaženou váhu po jejím ukončení. Bez změn ve stravovacích návycích a životním stylu je riziko návratu k původní váze vysoké.

Potenciální zdravotní rizika

Přebytek vajec a nedostatek rozmanitosti v potravě mívá negativní vliv na vaše zdraví. Konzumace příliš mnoha vajec může podle studie z roku 2018 zvýšit hladinu cholesterolu v krvi, což zvýšuje riziko srdečních chorob. Kromě toho dochází i k problémům a nepohodlí v trávicím systému kvůli nedostatečnému množství vlákniny a rozmanitosti v potravě.

Hubněte se zdravým jídelníčkem

Pokud máte zájem zhubnout zdravým a udržitelným způsobem, můžete zvážit následující týdenní jídelníček, který zahrnuje pestrou a vyváženou stravu s důrazem na rozmanitost potravin a správné živiny. Kromě stravy je pochopitelně důležitý ale i pohyb.

Pondělí

V pondělí začněte snídaní s ovesnou kaší s čerstvým ovocem a mandlemi. Ke svačině si dopřejte jogurt s borůvkami. Na oběd si připravte kuřecí salát se zeleninou a olivovým olejem. Odpolední svačina může být mrkev s hummusem a večeře pečený losos s bramborovou kaší a brokolicí.

Úterý

V úterý si dejte na snídani vaječnou omeletu se špenátem a rajčaty, jako svačinu jablko. Na oběd si dejte quinou s grilovaným kuřecím masem a zeleninou. Odpolední svačinou může být jabko s mandlovým máslem a večeře tofu na pánvi s čínskou zeleninou.

Středa

Ve středu můžete začít den celozrnným toastem s avokádem a vajíčkem. Svačinou může být mléčný koktejl s banánem a špenátem. Na oběd si připravte těstoviny z čočky s rajčaty a bazalkou. Odpolední svačinou může být řecký jogurt s medem a granolou a na večeři kuřecí prsa na grilu s quinoou a zeleným salátem.

Čtvrtek

Ve čtvrtek můžete začít den smoothie s borůvkami, banánem a ořechy. Na svačinu si dejte pomeranč. Na oběd si připravte rybí filé s batáty a pečenou zeleninou. Odpolední svačina může být celozrnný chléb s tuňákem a avokádem a večeře krevety s česnekem a brokolicí.

Pátek

V pátek na snídani jogurt s granolou a čerstvým ovocem, svačinou mandle a sušená meruňka. Na oběd si dejte quiche s brokolicí a šunkou. Odpolední svačina může být mrkev s hummusem a na večeři kuřecí kari s hřebíčkem a kokosovým mlékem.

Sobota

V sobotu můžete začít den omeletou s paprikou a špenátem. Jako svačinu si dejte jablko s ořechy. Na oběd si připravte tofu s arašídy a brokolicí. Odpolední svačina může být řecký jogurt s medem a granolou a na večeři losos na grilu s quinoou a teplou zeleninou.

Neděle

V neděli si můžete dopřát na snídani celozrnné palačinky s javorovým sirupem a čerstvým ovocem. Ke svačině si dejte mléčný koktejl s banánem a špenátem. Na oběd si připravte kuřecí salát s avokádem a rajčaty. Odpolední svačinou můžou být mandle a sušená meruňka a na večeři smažený losos s batáty a brokolicí.

Zdroje: YouTube, medicalnewstoday.com, healthline.com