Možná jste slyšeli o různých stylech jógy, ale vinyasa se vyznačuje svým charakteristickým plynulým stylem. Vinyasa jóga není o statickém držení jedné pozice. Naopak, nádech a výdech vás provází skrz dynamickou sérii pohybů. Tato forma jógy je jak meditativní, tak fyzicky náročná, což dělá z vinyasa jógy úžasný zážitek pro tělo i mysl.

Jak správně cvičit vinyasa jógu, se podívejte ve videu kanálu StillOnTheWay na YouTube:

Zdroj: Youtube

Rozdíl mezi vinyasa a ostatními styly

Mnoho lidí může být zmatených z různých názvů a stylů jógy. Jak se vinyasa liší od ostatních?

Hatha jóga je zaměřena na základní pozice a jde v pomalejším tempu.

Bikram jóga je forma horké jógy prováděná v teplém prostředí a sleduje přesně stanovenou sérii pozic.

Restorativní jóga nabízí hlubokou relaxaci s několika málo pozicemi, které se drží mnohem déle.

Benefity vinyasa jógy

Fyzické zdraví: Díky kombinaci kardiovaskulárního cvičení a cvičení s vlastní vahou těla je vinyasa jóga skvělým doplňkem k vašemu tréninkovému režimu.

Zvýšení flexibility: Nejste dostatečně flexibilní? S vinyasa jógou můžete zlepšit svou pohyblivost a postupně dosáhnout hlubších a stabilnějších pozic.

Duševní pohoda: Cvičení jógy může pomoci v boji proti stresu a úzkosti, a to díky meditativnímu aspektu spojení dechu a pohybu.

Vaše první lekce vinyasa jógy

Pokud se chystáte na svou první lekci, pamatujte, že jóga je cesta, nikoli cíl. Je normální, že se vše nedaří hned napoprvé. Vezměte si s sebou jóga podložku, ručník a vodu. Oblečte se pohodlně a připravte se objevit nový svět plynulosti a vědomí.

Základní pozice vinyasa jógy

Hora (Tadasana)

Postup: Postavte se vzpřímeně s nohama vedle sebe a chodidly rovnoběžně. Ruce nechte volně podél těla, ramena jsou uvolněná. Dýchání je pravidelné, hluboké a klidné. Snažte se v této pozici celou váhu těla rozložit na celou plochu chodidel. Zavřete oči a držte rovnováhu.

Přínos: Tato pozice zlepšuje držení těla, posiluje nohy a pomáhá vědomě cítit své tělo.

Pozice dítěte (Balasana)

Postup: Začněte na kolenou, sedněte si na paty a skloňte trup dopředu tak, aby vaše čelo spočívalo na podložce. Hrudník zcela uvolněte. Ruce můžete mít natažené dopředu nebo volně podél těla.

Přínos: Tato pozice je uklidňující, protahuje páteř a pomáhá relaxovat.

Turecký sed (Sukhasana)

Postup: Sedněte si se zkříženýma nohama. Hlava, krk a páteř jsou v jedné rovině. Ruce položte na kolena s dlaněmi vzhůru.

Přínos: Tato pozice je dobrá pro meditaci, protahuje stehna a klouby.

Pozice stromu (Vrksasana)

Postup: Začněte v pozici hory. Přesuňte váhu na levou nohu a pravou nohu položte na vnitřní stranu levého stehna (můžete začít s nohou na vnitřní straně lýtka). Ruce spojte v modlitební pozici před hrudníkem nebo je protáhněte nad hlavu.

Přínos: Tato pozice zlepšuje rovnováhu, posiluje nohy a protahuje stehna.

Pozice mrtvoly (Savasana)

Postup: Lehněte si na záda s nohama lehce od sebe a pažemi po stranách těla, dlaněmi vzhůru. Zavřete oči a dýchejte volně.

Přínos: Tato pozice je ideální pro relaxaci na konci cvičení. Pomáhá uvolnit tělo a mysl.

U všech těchto pozic je důležité soustředit se na dech a provádět je s plnou pozorností. Výhody jógy nejsou jen fyzické, ale také mentální a tyto pozice mohou poskytnout klidný a vyvážený pocit. Pokud jste začátečník, doporučuje se začít pomalu, s plným vědomím svých hranic a možná i pod vedením zkušeného instruktora jógy.

Začleněním vinyasa jógy do svého života můžete dosáhnout harmonie mezi tělem a myslí, což vám přinese zdraví, klid a radost.

Zdroje: jogadnes.cz, yogapoint.cz, oneflowyoga.com