V posledních letech se stále více ukazuje, jak zásadní roli hraje vitamín D nejen pro naše kosti a imunitní systém, ale také pro zdraví mozku. Nové vědecké výzkumy totiž uvádějí, že jeho nedostatek je klíčovým faktorem, který zvyšuje riziko rozvoje demence, včetně Alzheimerovy choroby.

Důležitost vitamínu D pro naše zdraví

Vitamín D je pro naše tělo naprosto nezbytný. Vytváří se přirozeně, když je naše pokožka vystavena slunečnímu záření, ale také ho získáváme prostřednictvím některých potravin. Studie z roku 2023 uvádí, že hraje klíčovou roli při udržování zdraví kostí a imunitního systému. Je ale také prokázáno, že ovlivňuje správnou funkci nervového systému. Bez jeho dostatečné hladiny totiž tělo vykazuje řadu zdravotních problémů, včetně oslabení paměti a kognitivních funkcí.

Spojitost mezi vitamínem D a demencí

Výzkum z roku 2016 ukázal, že nízká hladina vitamínu D zvyšuje pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby až o 70 %.

Vedoucí výzkumu David J. Llewellyn uvedl, že výsledek je pro vědce velice překvapivý, neboť nepředpokládali, že by tento vitamín měl tak silný vliv na kognitivní funkce. Je evidentní, že jeho nedostatek má vážné důsledky, o nichž je třeba více hovořit v kontextu prevence a léčby neurodegenerativních nemocí.

Co na to další studie?

Kromě této studie se na podobný problém zaměřili i vědci z Tufts University a University of South Australia. Tuftsova studie se zaměřila na úroveň vitamínu D v mozku a prokázala, že vyšší hladiny tohoto vitamínu v mozkových tkáních byly spojeny s lepšími kognitivními schopnostmi. Vysoké množství vitamínu D totiž přímo podporovalo zdraví a funkci mozkových buněk, což se následně odrazilo v lepší paměti a vyšší mentální jasnosti.

Další studie, kterou provedli vědci z University of South Australia, zjistila, že nízké hladiny vitamínu D jsou spojeny s menším objemem mozkové tkáně a větším rizikem vzniku demence. Tyto výsledky byly potvrzeny genetickými testy, které tuto jasnou souvislost prokázaly.

Důležitost vitamínu D

Výsledky těchto studií uvádí, že pravidelný příjem vitamínu D je pro prevenci demence zkrátka klíčovým faktorem. V některých případech by bylo dokonce možné předejít až u 17 % případů demence, pokud by byl vitamín D pravidelně doplňován.

I když není zcela jasné, jak přesně tento vitamín mozek ovlivňuje, odborníci se shodují na tom, že udržování jeho optimální hladiny by mělo být součástí prevence kognitivních poruch. To platí zejména pro starší osoby, které často trpí jeho nedostatkem.

Jak zajistit jeho dostatečné množství?

Dostatek vitamínu D je možné zajistit přirozeně prostřednictvím slunečního záření a konzumace některých potravin, jako jsou ryby, vaječné žloutky nebo obohacené mléčné výrobky. V zimních měsících nebo pro osoby, které netráví mnoho času venku na slunci, se doporučuje užívat vitamín D v podobě doplňku stravy.

Zdroje: medicalnewstoday.com, news-medical.net, healthline.com, ucalgary.ca
Vytvořeno s pomocí AI