Vodní půst je forma půstu, při níž nesmíte konzumovat nic jiného než vodu. Většina vodních půstů trvá 24 až 72 hodin, a pokud neprobíhají pod lékařským dohledem, neměly by rozhodně trvat déle.

Na video od BrainMarketu, co se děje s naším tělem, když držíme půst, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Proč držet vodní půst

Hlavním důvodem pro vodní půst je zlepšení zdraví. Existuje několik studií, které naznačují některé pozoruhodné zdravotní výhody vodního půstu, včetně snížení rizika některých druhů rakoviny, srdečních chorob a diabetu. Navíc se tvrdí, že podporuje proces zvaný autofagie, při kterém tělo rozkládá a recykluje staré části buněk.

Popularita vodního půstu vedla k vzniku dalších diet, jako je citronový detoxikační program, který vychází z konceptu vodního půstu, ale povoluje pití směsi citronové šťávy, vody, javorového sirupu a papriky po dobu až 7 dnů. Je však důležité poznamenat, že vodní půst přináší i mnoho rizik a může být velmi nebezpečný, pokud trvá příliš dlouho.

Jak provádět vodní půst

Neexistují žádné vědecké směrnice ohledně toho, jak provádět vodní půst, ale existuje několik skupin lidí, kteří by neměli vodní půst provádět bez lékařského dohledu. To zahrnuje lidi trpící dnou, diabetem, poruchami příjmu potravy, starší osoby, těhotné ženy a děti.

Pokud jste nikdy předtím vodní půst neprováděli, měli byste strávit 3-4 dny přípravou svého těla na nedostatek potravy tím, že budou jíst menší porce při každém jídle nebo se budete část dne postit.

Potenciální výhody vodního půstu

Podporuje autofagii

Autofagie je proces, při němž dochází k rozkladu a recyklaci starých částí buněk. Autofagie pomáhá chránit před nemocemi, jako je rakovina, Alzheimerova choroba a srdeční choroby. Například může bránit hromadění poškozených částí buněk, což je rizikový faktor pro některé druhy rakoviny.

Pomáhá snížit krevní tlak

Lékařsky kontrolované vodní půsty pomáhají snížit krevní tlak u lidí s vysokým tlakem.

Zlepšení citlivosti na inzulín a leptin

Vodní půst zvyšuje citlivost těla na hormony inzulín a leptin, které ovlivňují metabolismus a hlad. Větší citlivost na inzulín znamená, že tělo lépe reguluje hladinu cukru v krvi, zatímco větší citlivost na leptin pomáhá tělu lépe regulovat hlad.

Snižuje riziko několika chronických onemocnění

Existují některé důkazy, že vodní půst může snížit rizikové faktory chronických onemocnění, jako jsou diabetes, srdeční choroby a rakovina

Rizika a nebezpečí vodního půstu

Rychlá ztráta hmotnosti

Vodní půst omezuje kalorie, což vede k rychlé ztrátě váhy. Bohužel většina hmotnosti, kterou ztratíte na začátku, může pocházet z vody, sacharidů a dokonce i malého množství svalové hmoty.

Dehydratace

Zní to divně, ale vodní půst může způsobit dehydrataci, protože zhruba 20–30 % vaší denní spotřeby vody pochází z potravy. Pokud pijete stejné množství vody, ale nejíte potravu, může se stát, že nedostáváte dostatek tekutin.

Ortostatická hypotenze

Dehydratace způsobená vodním půstem způsobuje ortostatickou hypotenzi, což je pokles krevního tlaku při náhlém vstávání. To přináší závratě, nevolnost a zvýšené riziko omdlení.

Zhoršení některých zdravotních stavů

Existují některé zdravotní stavy, které mohou být zhoršeny vodním půstem. Lidé trpící dnou by měli vodní půst provádět s opatrností, protože zvyšuje produkci močové kyseliny, což je rizikový faktor pro záchvaty dny. Také existují důkazy, že půst může podporovat poruchy příjmu potravy.

Uvědomte si výhody i rizika

I když vodní půst může nabídnout některé zdravotní výhody, je důležité si být vědom rizik, která s ním souvisejí. Pokud máte zájem o tento půst a jeho zdravotní výhody, existují bezpečnější metody, jako je periodický půst nebo půst na střídavé dny, které mohou nabídnout podobné výhody s menším rizikem pro vaše zdraví. Před zahájením jakéhokoli půstu vždy vše konzultujte se svým lékařem a zvažte všechna rizika i potenciální výhody.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.ireceptar.cz