Na video od TheraBreath o tom proč jsou naše ústa vysušená zatímco spíme se podívejte na YouTube:

Noční probouzení není nijak výjimečné a čas od času se s ním potýká naprosto každý. Pokud se ovšem v noci často budíte s vyschnutým hrdlem, je třeba mít se na pozoru. Proč k tomuto jevu dochází a co může značit?

Zdroj: Youtube

Dehydratace

Dehydratace může způsobit vyschlá ústa, ale i další problémy, jako jsou bolesti hlavy nebo žízeň. Dokonce i dýchání ústy a pobyt v suchém prostředí mohou vysušit hrdlo, i když to nevede k úplné dehydrataci. V rámci přirozeného kolísání cirkadiánního rytmu se v noci obvykle uvolní méně slin, a proto může být vyschlé hrdlo ráno více znatelné.

Mírná dehydratace obvykle není důvodem k obavám a často jí lze předejít pitím dostatečného množství tekutin během dne. Pokud však často v noci vstáváte na záchod, zvažte omezit příjem tekutin před spaním, zejména alkoholu a kofeinu.

Gastroezofageální refluxní porucha (GERD)

Gastroezofageální refluxní porucha popisuje stav, při kterém obsah žaludku vystupuje zpět do jícnu. GERD způsobuje symptomy, jako je pálení žáhy, sípání a bolest v krku. Ležení je navíc může zhoršit. K redukci symptomů GERD obvykle lékaři doporučují vyvýšení horní části postele a vyhnout se potravinám, které poruchu způsobují.

Chrapot

Chrapot a bolest v krku jdou často ruku v ruce a sdílejí rizikové faktory, jako je kouření a obstruktivní spánková apnoe. Lidé, kteří chrápou, si vysušují hrdlo dýcháním ústy, a vibrace z chrápání samotného také hrdlo dráždí.

Spánková apnoe

Lidé s obstruktivní spánkovou apnoe mají po probuzení větší pravděpodobnost vyschlého hrdla a jeho intenzita se zvyšuje s vážností spánkové apnoe. Obezita, jeden z rizikových faktorů pro spánkovou apnoe, se také považuje za příčinu dysfunkce slinných žláz.

Alergie

Nosní překážka je jedním z hlavních příznaků alergické rýmy. Ta zahrnuje sezónní alergie jako sennou rýmu, stejně jako celoroční alergie na vnitřní alergeny, jako jsou roztoči nebo zvířecí chlupy. Kvůli zablokovanému nosu často lidé s alergiemi dýchají ústy. I když antihistaminika zlepšují mnoho alergických příznaků, některé bohužel způsobují suchá ústa.

Znečištění ovzduší

Znečištěné ovzduší přispívá k suchu v krku, stejně jako ke zhoršení astmatu a jiných alergických příznaků. Environmentální podmínky, jako je chladný nebo suchý vzduch, také mohou způsobit bolest v krku a zánět v nose. Byla také prokázána spojitost mezi bolestí v krku a znečištěním ovzduší z provozu, krbů, pesticidů a továren. Mnoho chemikálií způsobuje záněty, které přispívají k chronickým onemocněním dýchacích cest.

Hlasité mluvení

Lidé, kteří musí kvůli své práci hodně mluvit, často trpí chrapotem, selháním hlasu a suchým hrdlem. Výzkumníci přišli na to, že bolest v krku po nadměrném používání hlasu může být způsobena fyzickým zatížením svalů, které jsou zapojeny. Nekřičte tedy a s hlasitostí šetřete.

Kouření nebo pasivní kouření

Bylo potvrzeno, že kouření cigaret může přispět k bolesti v krku u kuřáků i u lidí kolem nich. Kouř tabáku a nikotin obsažený v cigaretách dráždí nosní průchody, narušuje mechanismy těla pro čištění, tlumí imunitní systém a přímo ovlivňuje bolest a senzorické dráhy.

Virotické infekce

Bolest v krku může být způsobena virotickou infekcí, jako je běžné nachlazení nebo, vzácněji, bakteriální infekcí. Pro virotické příčiny bolesti v krku obvykle pomáhají volně prodejné léky ke zmírnění příznaků. Antibiotika by neměla být používána, pokud lékař nepotvrdí, že bolest v krku je způsobena bakteriální infekcí.

Zdroj: www.youtube.com, www.vitalia.cz, www.enzymel.cz