Cholesterol je tuková látka, kterou produkuje naše tělo a která je také obsažena v potravinách. Existují dva hlavní typy cholesterolu: LDL (špatný) cholesterol a HDL (dobrý) cholesterol. LDL cholesterol může ucpávat naše cévy a zvyšovat riziko srdečních onemocnění, zatímco HDL cholesterol má opačný účinek a pomáhá odstraňovat nadbytečný špatný cholesterol z těla.

Jakou roli hraje cholesterol v těle a jak ho snížit bez léků, prozradí toto YouTube video - kanál Alena Brugioni o zdravém životním stylu:

Zdroj: Youtube

Tipy na snížení hladiny cholesterolu v krvi

Vsaďte na tučné ryby

Tučné ryby, jako je losos, makrela a sleď, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mají podle studií prospěšné účinky na srdce a cévy. Omega-3 mastné kyseliny snižují hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu v krvi, což může vést k celkovému zlepšení zdraví srdce. Snažte se zařadit tučné ryby do své stravy alespoň dvakrát týdně, abyste získali maximální přínosy pro své srdce.

Konzumujte ořechy

Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky, vlákninu a antioxidanty, což jsou všechny látky, které podle studie přispívají k snížení hladiny LDL cholesterolu v krvi. Studie ukázaly, že pravidelná konzumace ořechů může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a dalších chorob spojených s vysokou hladinou cholesterolu. Stačí sníst malou hrst ořechů denně jako součást vyvážené stravy.

Přidejte avokádo 

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu a steroly, které snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi. Steroly jsou látky podobné dobrému cholesterolu, které mohou blokovat vstřebávání cholesterolu z potravy do krve, což vede k celkovému snížení hladiny LDL cholesterolu. Proto se nebojte přidat avokádo do svých sendvičů, salátů nebo smoothies.

Snižte příjem nasycených tuků

Přílišný příjem nasycených tuků může zvyšovat hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Nasycené tuky se nacházejí především v potravinách živočišného původu, jako jsou tučné maso, máslo a sýry. Snažte se omezit konzumaci těchto potravin a dávat přednost potravinám bohatým na nenasycené tuky, jako jsou ořechy, semena a olivový olej.

Zvyšte příjem rozpustné vlákniny

Studie ukazují, že rozpustná vláknina, která se nachází v ovoci, zelenině, luštěninách a celých zrnech, může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi. Rozpustná vláknina vytváří gelovitou hmotu ve střevech, která váže cholesterol a pomáhá mu opustit tělo při stolici. Zahrňte tedy do své stravy potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu, jako jsou jablka, pomeranče, mrkev, cizrna a ovesné vločky.

Omezte příjem cukru 

Přílišný příjem cukru a rafinovaných sacharidů zvyšuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu v krvi. Rafinované sacharidy se nacházejí v potravinách, jako je bílý chléb, bílá rýže a sladkosti. Snažte se omezit konzumaci těchto potravin a dávejte přednost celozrnným alternativám, které jsou bohaté na vlákninu a mají nižší glykemický index.

Zdroje: www.youtube.com, www.mayoclinic.org, www.webmd.com