Výtok z bradavky je stav, při kterém dochází k uvolňování tekutiny. Tato tekutina může být různé barvy, a to včetně průhledné, bílé, žluté nebo dokonce krvavé. Většinou je tento jev spojen s určitými změnami v těle ženy, ale v některých nešťastných případech je také příznakem vážného onemocnění. V každém ohledu se nejedná o příjemnou záležitost a je na místě vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a následné vyřešení problému.

Kontrola prsou je klíčová a při správném postupu si je můžete vyšetřit i doma sami. Jak na to se dozvíte v YouTube videu – kanál Eva píše

Zdroj: Youtube

Příčiny výtoku z bradavky

Výtok z bradavky je způsoben širokou škálou faktorů, které odrážejí komplexnost ženského těla a jeho reakce na různé vnější i vnitřní vlivy. Podle studie z roku 2019 jednou z nejčastějších příčin jsou hormonální změny. Ženské tělo je citlivé na fluktuace hormonů a tyto změny vyvolávají různé reakce, včetně uvolňování tekutiny z bradavky. Hormonální změny podle studie nastávají během menstruačního cyklu, těhotenství, kojení, puberty nebo menopauzy.

Další příčinou je stres. Podle výzkumu z roku 2022 stres hraje klíčovou roli v regulaci hormonálního systému a jeho dlouhodobé trvání způsobuje hormonální nerovnováhu. Výsledkem pak může být jak nepravidelný menstruační cyklus, tak také neobvyklý výtok z bradavek.

Uvolňování tekutiny z bradavky také způsobují různé infekce. Mezi tyto infekce patří podle studie například mastitida, což je zánět prsní tkáně způsobený bakteriemi, viry či plísněmi. Studie uvádí, že při tomto zánětu výtok doprovází také otok, zarudnutí a bolest. Uvolňování tekutiny z bradavky způsobuje mimo jiné také absces prsu či jiné bakteriální infekce.

Když je příčinou nádorové onemocnění

Nádorová onemocnění prsu představují vážný zdravotní problém, který má mnoho různých projevů, včetně zmiňovaného výtoku z bradavky. V lepším případě se může jednat o benigní nádory, které nejsou rakovinného charakteru a obvykle nejsou život ohrožující. Mezi tento typ onemocnění podle studie z roku 2007 patří fibroadenomy, cysty a intraduktální papilomy. Studie uvádí, že tyto nádory způsobují výtok z bradavky spojený s jinými příznaky, jako je bolest nebo otok prsu.

V druhém a horším případě se může jednat o zhoubné onemocnění, které podle studie začíná v tkáních prsu a postupně se šíří do okolních tkání a orgánů. Podle studie existuje několik typů rakoviny prsu, včetně karcinomu duktálních buněk, karcinomu laloků prsu a invazivního duktálního karcinomu. Podle studie rakovina prsu způsobuje výtok z bradavky, který je často spojený s dalšími příznaky, jako jsou změny velikosti nebo tvaru prsu, zarudnutí nebo ztvrdnutí tkání.

Příznaky

Samotný výtok může být doprovázen různými symptomy, které naznačí určitou příčinu tohoto stavu.

Uvolňování tekutiny je někdy podle výzkumu z roku 2022 doprovázeno také bolestí nebo nepohodlím v prsu. Tento pocit je způsoben zánětem, infekcí nebo dokonce nádorovým onemocněním.

Výzkum uvádí, že se společně s výtokem mohou objevit změny v prsní tkáni, jako je otok, zarudnutí nebo ztvrdnutí tkáně. Tyto změny naznačují určité zdravotní problémy a je důležité je pečlivě sledovat.

Kromě výtoku z prsní bradavky může být tento stav doprovázen dalšími příznaky, jako je změna velikosti nebo tvaru prsu, přítomnost bulky, svědění, zarudnutí nebo horkost v postižné oblasti.

Léčba

Pokud se s výtokem z bradavky setkáte, je nutné vyhledat lékařskou pomoc k získání správné diagnózy a navrhnutí možné léčby.

Pokud je výtok spojen s hormonální nerovnováhou, lékař podle studie z roku 2019 doporučí hormonální terapii. Tato terapie pomůže vyrovnat hladiny hormonů v těle a snížit příznaky výtoku.

Jestliže se jedná o hormonální změny, lékař doporučí hormonální léčbu k regulaci hormonálních hladin. Tato léčba zahrnuje užívání hormonálních léků nebo antikoncepčních pilulek.

V případě infekce, jako je mastitida nebo absces prsu, je nutné užívat antibiotika k potlačení bakteriální infekce. Lékař předepíše vhodná antibiotika podle typu a závažnosti problému.

V některých případech, zejména pokud se jedná o komplikovaný absces prsu nebo maligní nádor, je nutný chirurgický zákrok. Chirurgické odstranění nádoru je podle studie nezbytné k úplnému vyléčení problému.

V případě maligního nádoru prsu je součástí léčby také radioterapie a chemoterapie. Tyto postupy mají za cíl zničit rakovinné buňky a zabránit jejich dalšímu šíření.

Zdroje: YouTube.com, nhs.uk, my.clevelandclinic.org