Dnes už často stačí jen najít dobrého fyzioterapeuta a nechat si aplikovat takzvanou fokusovanou rázovou vlnu. Ukazuje se, že výsledky této léčby jsou skutečně velmi dobré a většina pacientů si je nemůže vynachválit.

Na video od Rehab Science o tom, jak vyřešit problémy s kotníkem, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Operace není nutná

Operace je vždy náročná pro celé tělo a pokud to jde, je lepší se jí vyhnout. Při mnoha typech zranění to v minulosti nebylo možné. Dnes už se ale medicína posunula a nabízí řešení, která jsou méně invazivní.

V méně závažných případech dnes může velmi efektivně posloužit fyzioterapie, která se za posledních několik let výrazně zdokonalila. Navíc se k fyzioterapeutovi můžete objednat sami, není tedy nutné čekat na doporučení od lékaře. To výrazně zrychluje proces léčby, a tím pádem i výsledky. Je ale třeba počítat s tím, že si takovou návštěvu budete muset zaplatit, ale výsledek za to vážně stojí.

Neztrácejte čas

Rozhodně platí, že čím dříve se s léčbou začne, tím lepší a rychlejší výsledky lze očekávat. Pokud se k fyzioterapeutovi dostanete včas, jeho brzká pomoc zkrátí dobu léčby zlomenin a poškozených vazů až na polovinu. Tím pádem snižujete riziko operace a vzniku trvalých následků. Rychleji také poleví bolest a tělo snáze nastoupí na cestu k regeneraci. Výbornou moderní možností je i fokusovaná rázová vlna, což je moderní fyzikální metoda, která výrazně usnadňuje léčbu pohybového aparátu.

Fokusová rázová vlna

Fokusovaná rázová vlna byla původně vyvinuta jako léčba ledvinových kamenů. Později se ale ukázalo, že má pozitivní účinky na mnoho dalších obtíží. Tato metoda využívá vysokoenergetickou vlnu, která koncentruje energii do oblasti velikosti zhruba dva centimetry krychlové. Tím se energie zaměřuje přímo na místo zranění a dokáže léčit cíleně tam, kde je to potřeba. Jedná se o neinvazivní a nekrvavý zákrok, který může být trochu bolestivý, ale dá se dobře snést.

Jak zákrok probíhá

Neinvazivní aplikace fokusované rázové vlny trvá zhruba 30 minut. Léčba je úspěšná v přibližně 80–95 % případů, přičemž efektivita závisí na diagnóze, spolupráci pacienta a délce trvání obtíží. Akutní problémy lze řešit během 1-2 návštěv, zatímco chronické obtíže vyžadují minimálně 6 aplikací. Intervaly mezi aplikacemi by měly být 7–14 dnů pro dosažení co nejlepších výsledků. Zatím nebyly zaznamenány žádné známky vedlejších účinků fokusované rázové vlny. Kontraindikace se týkají pouze pacientů užívajících léky na ředění krve, pacientů s akutními onkologickými onemocněními, těhotných žen, trombóz a pacientů léčených kortikoidy.

Kotník jako nový

Vyvrtnutý kotník je běžným úrazem při sportu nebo jiných aktivitách. Jde o nepříjemný úraz, jehož léčba trvá několik týdnů. Pokud ještě dostanete sádru, po jejím odstranění může být kolem kotníku velký otok a kotník bude ztuhlý a bolestivý. Tento stav vyžaduje náročnou rehabilitaci, která prodlužuje dobu omezení.

Jestliže si ale vyvrtnete kotník a hned navštívíte fyzioterapeuta, aplikovaná fokusovaná rázová vlna dokáže léčbu urychlit tak, že předejde otoku a minimalizuje obtíže, které by jinak nastaly. Během jednoho nebo dvou týdnů může pacient kotník opět zatěžovat, protože nepřijde otok.

Jiné obtíže

Aplikace fokusované rázové vlny se hodí nejen k léčbě vyvrtnutého kotníku, ale i při bolesti kloubů po úrazech, artróze, chronické bolesti, opakující se bolesti zad v bedrech, zánětech šlach, tenisovém loktu, nebo skokanskému kolenu. Pomůže také při poruchách funkce pánevního dna, bolestivé menstruaci, snižuje patní ostruhu, vybočený palec a zmírňuje záněty Achillovy šlachy. Překvapivě, aplikace této metody může být účinná i při erektilní dysfunkci či podpoře léčby celulitidy.

Moderní léčebné metody jako fokusovaná rázová vlna přinášejí pacientům rychlejší, méně invazivní a efektivnější možnosti léčby. Pokud utrpíte zranění nebo trpíte chronickými bolestmi, je dobré konzultovat tuto moderní léčbu se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste mohli co nejdříve získat zpět pohyblivost a předchozí kvalitu života.

Zdroj: www.youtube.com, www.unizdrav.cz, www.benu.cz