Zácpa a bolest zad jsou často propojené zdravotní obtíže, které mají významný dopad na každodenní život. Vzhledem k tomu, že zácpa nejčastěji způsobuje nepohodlí v břiše, méně známým faktorem je její vliv na bolesti zad. Může to být však i naopak, kdy bolesti zad jsou příčinou vzniku zácpy. Tento jev je častý zejména v případě, kdy pacient trpí problémy s páteří, jako jsou infekce či nádor.

Jak si poradit se zácpou, se dozvíte v YouTube videu – kanál Daniela Císařová

Zdroj: Youtube

Příznaky zácpy

Normální je, že člověk vyprazdňuje střeva jednou až dvakrát denně. Při zácpě můžete zaznamenat pouze tři stolice týdně.

Zácpa se podle studie z roku 2023 vyznačuje také bolestivostí či obtíží při průchodu stolice. Ta je většinou tvrdá, hrudkovitá či suchá.

Při zácpě mají lidé často pocit, že nejsou dostatečně vyprázdněni. To podle studie vede k pocitu plnosti nebo těžkosti v břiše.

Studie uvádí, že zácpa často způsobuje také zduření střev kvůli zadržené stolici. To vede k nepohodlí jak v břiše, tak i v zadní části. Tento typ bolesti zad je obvykle popsán jako tupé, bolestivé nepohodlí.

Příčiny zácpy spojené s bolestí zad

Výzkum z roku 2021 uvádí, že fekální impakce, což je situace, kdy suchá stolice zůstane zaseknutá v tlustém střevě nebo konečníku, vede k tlaku a bolesti, která se šíří také do zadní části.

Zadržená stolice v tlustém střevě způsobuje zduření střevní stěny, což je podle výzkumu spojeno s bolestí v břiše a v zadní části. Tento efekt je výraznější zvláště při dlouhodobé zácpě.

Nedostatek fyzické aktivity snižuje střevní peristaltiku, což podle výzkumu vede ke zpomalení trávení a zvýšení rizika zácpy. Tento nedostatek aktivity také oslabuje svaly, které podporují správnou funkci střev.

Bolesti zad vyvolávají infekce či nádory v oblasti páteře. Tyto podmínky podle výzkumu také ovlivňují nervové struktury, což vede k poruchám střevní funkce a následné zácpě.

Výzkum uvádí, že některé léky, jako jsou opioidy užívané k tlumení bolesti, mohou způsobovat zácpu jako vedlejší účinek. To je spojeno s následnými bolestmi zad způsobenými změnou střevního pohybu a trávení.

Léčba

Studie uvádí, že se léčba v první řadě zaměřuje na změnu stravovacích návyků. Doporučuje se do stravy začlenit více vlákniny a tekutin, což pomáhá změkčit stolici a usnadňuje její průchod.

Pokud se zácpa objeví po zahájení nové diety nebo po užívání nového léku, obraťte se na svého lékaře. Pomůže vám s úpravou diety či léků nebo rozhodne o jejich úplném ukončení.

Doporučuje se také pravidelné cvičení. Fyzická aktivita podle studie podporuje správnou cirkulaci a udržuje zdravá střeva.

V případě dočasné zácpy pomohou i změkčovače stolice, čípky nebo laxativa, která jsou volně prodejná. V případě chronické zácpy lékař pomůže s léčbou základní příčiny.

Pokud zmírnění zácpy nebude v bolestech zad nijak účinné, pravděpodobně je příčinou něco jiného. V tomto případě navštivte svého lékaře, aby správnou příčinu bolesti zad pomohl diagnostikovat.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com, health.com