S neobvyklým zápachem moči se setkalo jistě mnoho lidí a často z tohoto problému plyne nejen pocit nejistoty, ale také obavy o své zdraví. Zdravá moč má mírný zápach a světle žlutou barvu, pokud je však zápach silnější, tělo nám dává jasný signál, že bychom měli v něčem ubrat nebo naopak přidat.
Jak udržet močový měchýř zdravý, se dozvíte v YouTube videu – kanál National Institute on Aging
Když je viníkem strava
Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících zápach moči je podle studie z roku 2020 strava. Konkrétně silně aromatické potraviny, jako je například špenát, káva, česnek nebo kuřecí játra způsobují, že moč získá neobvyklý zápach. Tyto potraviny obsahují látky, které se metabolizují a vylučují močí, což podle studie její zápach ovlivňuje.
Výzkum z roku 2013 uvádí, že také některé vitamíny, zejména vitamíny skupiny B a léky jako antibiotika zápach moči ovlivňují. Například penicilinová skupina antibiotik podle výzkumu mění chemické složení moči, a ta je pak cítit po kvasnicích.
Moč má ovocný zápach
Studie z roku 2010 uvádí, že u lidí s diabetem může moč získat ovocný zápach, který někdy připomíná vůni jablek nebo hroznů. Tento zápach je podle studie často důsledkem vysoké hladiny glukózy v moči, což je známkou hyperglykémie (vysoké hladiny cukru v krvi).
Ovocný zápach moči může také způsobit diabetická ketoacidóza. Výzkum z roku 2023 uvádí, že ketoacidóza je nebezpečná komplikace diabetu, ke které dochází, když se v krvi hromadí ketony. Podle výzkumu způsobuje příznaky, jako je ovocný dech, sladce páchnoucí moč, nadměrná žízeň či únava.
Vzácným, ale život ohrožujícím stavem je takzvaná choroba javorového sirupu neboli leucinóza. Studie z roku 2024 uvádí, že tato nemoc postihuje kojence a děti a jedná se o stav, který brání tělu odbourávat některé aminokyseliny. Podle studie moč společně s ušním mazem voní po javorovém sirupu a nemoc se také projevuje záchvaty, ospalostí, podrážděností a nechutenstvím.
Hnilobný zápach moči
Hnilobný zápach moči podle studie z roku 2023 mohou způsobit například infekce močových cest, jako je cystitida nebo pyelonefritida (infekce ledvin). Tento zápach je však doprovázen i dalšími příznaky, jako je pálení při močení, časté nutkání na močení, bolest v dolní části břicha nebo horečka.
Vzácněji může hnilobný zápach moči podle studie naznačovat nekrotizující procesy v močovém systému, jako jsou například abscesy nebo gangrény močových cest. Tyto stavy jsou vážné a vyžadují okamžitou lékařskou péči.
V některých případech může hnilobný zápach moči být spojen s poruchami metabolismu, jako je například trimethylaminurie, známá také jako syndrom zápachu ryb. Výzkum z roku 2013 uvádí, že tento genetický stav způsobuje, že tělo produkuje nadměrné množství látky nazývané trimethylamin, která má silný rybí zápach.
Moč je cítit jako čpavek
Příčinou moči zapáchající po čpavku je nejčastěji nedostatečná hydratace. Pití většího množství vody by mělo tedy pomoci.
Jestliže se společně se zapáchající močí objevují i další příznaky, jako je pálení při močení, časté nutkání k močení, či dokonce krev, jedná se podle studie z roku 2023 o infekci močových cest.
Další příčinou tohoto nepříjemného zápachu může být podle výzkumu z roku 2023 onemocnění jater. Problémy s játry podle výzkumu také způsobují tmavou moč a žluté zbarvení kůže a očí. Mezi doprovodné příznaky podle výzkumu patří také bolest žaludku, zvracení a pocit nevolnosti.
Jednat se může také o ledvinové kameny. Ty podle výzkumu z roku 2018 vznikají, když se krystaly z odpadních látek a minerálů hromadí v ledvinách. Podle výzkumu způsobují silně zapáchající moč podobnou čpavku, nevolnosti, bolesti a krev v moči.
Neobvyklý zápach moči je známkou různých podmínek, ale většina z nich je řešitelná pomocí jednoduchých opatření, jako je zvýšení hydratace nebo úprava stravy. Pokud však problém přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Zdraví močových cest je důležité pro vaše celkové zdraví a pohodu, proto nepodceňujte žádné neobvyklé příznaky a co nejrychleji se poraďte se svým lékařem.
Zdroje: YouTube.com, mayoclinic.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, medlineplus.gov