Studie říkají, že jeden z hlavních faktorů vedoucích k zarůstání nehtů je nesprávný střih nehtů. Stříhání nehtů příliš nakrátko nebo se zaoblenými okraji zvyšuje riziko zarůstání. 

Jak si poradit se zarůstajícím nehtem, se dozvíte v YouTube videu - kanál RN Scrub:

Zdroj: Youtube

Nepohodlná obuv

Nošení těsných nebo nepohodlných bot je dalším častým viníkem zarostlých nehtů. Když jsou nohy stlačeny do těsných bot, nehet se deformuje a zaroste do okolní kůže. Správně vybraná a pohodlná obuv je proto důležitá pro zdraví vašich nehtů.

Genetická predispozice

Některé osoby jsou geneticky náchylné k zarůstání nehtů. Genetika hraje roli v tvaru a struktuře nehtů, což může ovlivnit jejich náchylnost k zarůstání. Pokud v rodině existují případy zarůstání nehtů, je pravděpodobné, že se tento problém objeví i u dalších členů rodiny. 

Poranění nehtu

Úrazy nebo nárazy na nehet mohou způsobit jeho deformaci nebo poškození, což následně zvyšuje riziko zarůstání. Pokud dojde k infekci v okolí nehtu, vyvolá to otok, zánět, který může vést k tomu, že nehet začne vrůstat do kůže.

Domácí léčba zarostlého nehtu

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vás zarostlý nehet trápí, můžete vyzkoušet několik domácích metod na jeho zmírnění a odstranění.

Koupel ve slané vodě

Koupel nohou ve slané vodě je dle studie z roku 2018 jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů, jak zmírnit bolest a otok spojený se zarostlým nehtem. Stačí nasypat do teplé vody epsomskou sůl a ponořit postiženou nohu na 15 až 20 minut denně. Epsomská sůl obsahuje hořčík, který má protizánětlivé účinky, pomáhá změkčit zarostlý nehet a snižuje bolest.

Vata nebo zubní nit

Další možností je vložit malý kousek vaty nebo zubní nitě pod zarostlý okraj nehtu. Tato metoda pomáhá odstranit tlak, který nehet vyvíjí na okolní kůži. Proveďte tento postup opatrně a sterilně. Začněte očištěním postižené oblasti a poté vložte vatový tampon nebo zubní nit pod zarostlý nehet. Tím pomůžete nehtu růst správným směrem a zabráníte dalšímu zarůstání.

Jablečný ocet

Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste tuto směs na postiženou oblast pomocí vatového tamponu nebo gázy. Jablečný ocet má protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti, které urychlí hojení a zmírňují bolest.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Pokud si všimnete, že okolí zarostlého nehtu zčervenalo, otéká nebo vykazuje známky hnisání, jedná se o vážný signál. Infekce je podle studie z roku 2012 častou komplikací zarostlého nehtu a může se rychle zhoršit. Lékař může předepsat antibiotika k potlačení infekce a zabránit tak jejímu šíření.
  • Silná, neustupující bolest spojená se zarostlým nehtem může být známkou vážnějšího problému. Nepřetržitá bolest, která vám brání v běžných činnostech nebo spánku, vyžaduje konzultaci s lékařem. Bolest může být způsobena zánětem, infekcí nebo vážnějšími komplikacemi, které vyžadují lékařskou pozornost.
  • Pokud máte opakující se problémy se zarostlým nehtem, kdy se situace pravidelně zhoršuje a nehet vždy narůstá do kůže, je vhodné konzultovat tuto záležitost s lékařem. Lékař může zvážit chirurgický zákrok, který odstraní část nehtu nebo zničí kořenovou buňku, což pomůže zabránit dalším recidivám.

Zdroje: www.youtube.com, www.health.harvard.edu, www.webmd.com